Araştırma: Yüzleri benzeyen bireylerin DNA’larında paydaşlık var

Posted by

İspanya’da yapılan yeni bir araştırmada, yüzleri benzeyen bireylerin DNA’larının da misal olduğu açıklandı.

Barselona’daki Josep Carreras Lösemi Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çalışmada, güçlü yüz benzerliğinin paylaşılan genetik varyantlarla bağlı olduğunu ortaya kondu.

Yaklaşık 4 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, bireylerin yüz ve beden ölçümleri veritabanı kullanıldı.

Araştırmada yer alan Dr. Manel Esteller, “Bu sonuçların isimli tıpta, DNA’dan hatalının yüzünün tekrar oluşturulmasında ve genetik teşhiste ipuçları vererek gelecekte tesirleri olacak” dedi.

Yüz benzerliği olan şahısların kilo ve uzunluk üzere fizikî özelliklerin yanı sıra eğitim üzere davranışsal özellikleri de benzerlik taşıyor. 

AYNI YÜZ ÖLÇÜLERİNE SAHİP OLMA İHTİMALİ TRİLYONDA BİR

Çalışmada ayrıyeten, sekiz tane yüz metrik özelliğinin bir kombinasyonunu kullanarak, genel popülasyonda birebir ölçümlerde iki yüz bulma mümkünlüğünün trilyonda birden az olduğunu keşfetti.

Dr. Esteller, “Bu eşsiz örnek seti, genomik, epigenomik ve mikrobiyomiğin insan benzerliğine nasıl katkıda bulunabileceğini incelememize müsaade verdi” derken, sonuçların misal çiftlerin benzeri genetik yapıları yahut ‘genotipleri’ paylaştığını ortaya çıkardığını vurguladı.

Araştırmada yüz benzerliğinin kilo ve uzunluk üzere fizikî özelliklerin yanı sıra sigara içme ve eğitim üzere davranışsal özelliklerin de benzerler ortasında korelasyon gösterdiği bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.