Astronot modasının zaman içinde yolculuğu

1959’da Merkür Projesi kostümü aslında yüksek irtifa pilotları için tasarlanmış ancak basınçlı giysiye dönüştürülmüştü. O yıllarda, her astronotun üç basınçlı giysisi vardı, biri eğitim, biri uçuş kıyafeti diğeri de yedek kıyafetti. Bu üç astronot kıyafetinin toplam maliyeti ise 20 bin doları buluyordu ama yine de sıcaklık kontrolünün zayıf olduğu bu giysilerde astronotlar başlarını çeviremiyordu.

Daha sonra 1965’de tanıtılan yeni “Gemini uzay giysisinde” bazı geliştirmeler yapıldı ve ilk defa astronotların kıyafetlerine bağlı portatif klimalar yerleştirildi. Yine de sıcaklık kontrolü sorunu devam ediyordu. 1967’de sırtındaki yaşam destek ünitesi çantasından dolayı “Jetpack” adıyla anılan Apollo uzay giysisi, NASA’nın en ünlü kıyafeti oldu, çünkü Ay’a ilk ayak basan astronot Neil Armstrong 1969’da bu kıyafeti giydi. Toplam 96.2 kilo olan giysinin sırtındaki yaşam destek sistemi 7 saat ve yedeği ise 30 dakika çalışıyordu.

1984’te NASA İnsanlı Manevra Birimi (MMU) adlı ikonik astronot itme ünitesi geliştirdi. Sandalye şeklindeki bu sistem, 3 uzay mekiği görevinde kullanıldı ancak Challenger uzay mekiği felaketinden sonra NASA MMU’nun “kullanılamayacak kadar” riskli olduğuna karar verdi.

Challenger Uzay Mekiği kazası, 28 Ocak 1986 tarihinde mekiğin kalkışından 73 saniye sonra patlamasıyla meydana gelmişti. Kazada 7 astronot ölmüş, patlama katı yakıt iticilerini bir arada tutan mührün olumsuz hava şartları sebebiyle açılmasıyla olmuştu.

Project Artemis için geliştirilen son teknoloji yeni tanıtılan giysiden hemen önce ise ünlü “Balkabağı” giysisi tasarlandı. Bu, uzay uçuşunun giriş ve çıkış bölümleri için kullanılan kısmi basınçlı bir giysiydi.

Son olarak görücüye çıkan uzay giysisinin kadın, astronotlar için de daha uygun olmasına özen gösterildi. Yeni tasarım astronotların Ay yüzeyinde yapacakları bilimsel deneylerde onlara yardımcı olacak ve hareket kabiliyetlerini artıracak özellikler barındırıyor. NASA, prototipi tanıtılan yeni uzay kıyafetini, Artemis 3 projesi kapsamında Ay’a yeniden insanlı yolculuk yapmanın hedeflendiği 2025’e yetiştirmeye çalışıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir