Atatürk Havalimanı için kapatma garantisi verilmiş

Posted by

Pistlerin kırılmak istendiği havaalanının bahtı 5 yıl evvel çizilmiş. Keskin “Avrupa yakasında öteki havalimanı olmaması kuralı bulunuyor” demiş…

İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nın yolcu trafiğine kapatılması ve iki pistinin kırılarak millet bahçesine dönüştürülmesine yönelik proje tartışılmaya devam ediyor. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz pazartesi günü “Yeni havalimanını süratlice satabilmek için, Atatürk Havalimanı’nın varlığı muhtemel yatırımcıya risk teşkil edeceğinden, bu ulusal servet süratlice yok edilmeye mi girişildi?” diye sormuştu.

BAŞLARI KARIŞTIRDI

Bir gün sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Atatürk Havalimanı’nın kuzey güney pistleri İstanbul Havalimanı’nın kuzey güney pistleri ile birebir eksende bulunduğundan, havacılık kuralları gereği kullanılamaması sonucu iniş pisti hüviyetini kaybetmiş olup beton bir alana dönüşmüştür.” sözlerini yer vermişti.

Bu açıklamanın akabinde yolcu garantisinin verildiği İstanbul Havalimanı ile ilgili tartışmalar alevlendi. Atatürk Havalimanı’nın neden vatandaşların kullanımına kapatıldığı sorusunun karşılığını kamuoyu merak ederken, İstanbul Havalimanı’nın yapıp işleten İGA şirketinin eski üst seviye yöneticisi olan ve halihazırda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü olan Hüseyin Keskin’in 31 Mart 2017 günü bir televizyon programındaki kelamları her şeyi net olarak ortaya koydu.

Hüseyin Keskin

‘HAVACILIK OLMAYACAK’

Bloomberg HT’de ‘Atatürk Havalimanı neden kapatılıyor’ sorusuna İGA eski CEO’su Hüseyin Keskin şu yanıtı verdi:  “İhale şartnamesine nazaran, bizim kira sürecimizin başlaması için, İstanbul’da Avrupa yakasında öteki bir havalimanının faaliyette olmaması gerekir. Tahminen belli zorunluluklar dahilinde, mesela genel havacılık, özel jetlerle yapılacak uçuşlar bir süre devam edebilir. Fakat havacılık olmayacak.”

DÜZGÜN PARTİLİ SARI, ‘PİSTLER KALACAK’ KARARI İÇİN BU TESPİTİ YAPTI:

İBB Meclisi ÂLÂ Parti Küme Sözcüsü Suat Sarı, tartışılan Atatürk Havalimanı’yla ilgili çarpıcı açıklama yaptı. Erdoğan’ın, geri adım atmasıyla ilgili Sarı, “Yaptırdığı saklı anketlerin sonucunda halktan gelen büyük reaksiyonun sonucu bu kararı verdi. Geri vites yaptılar” dedi.

Suat Sarı

İstanbul nüfusuna 2 havalimanının kâfi olmadığına dikkat çeken Sarı şöyle konuştu: “Dünyada bu nüfustaki kentlerin birçoklarında asgarî 3 havalimanı var. 6 havalimanına kadar çıkıyor. Neden biz Atatürk Havalimanı’nı kapattık? Londra’da 9 milyon kişi yaşıyor, 6 tane havalimanı var. 2 milyon nüfuslu Paris’te 3 tane havalimanı var. 12 milyon nüfuslu Moskova’da 4 tane havalimanı var. 16 milyonluk İstanbul’da siz havalimanı sayısını 2’ye düşürüyorusunuz… Büyük skandal.” Batuhan SERİM/İSTANBUL

Türkiye’nin birinci Sanayi Bakanı olan Prof. Çilingiroğlu Atatürk Havalimanı’ndaki yıkımı bu türlü kıymetlendirdi

Prof. Ayhan Çilingiroğlu

1952’de Ankara Esenboğa Havalimanı projesinde çalışan Sanayi eski Bakanı Prof. Ayhan Çilingiroğlu, Atatürk Havalimanı’ndaki pistlerin ortadan kaldırılmak istenmesine karşı çıktı. Çilingiroğlu yansısını şöyle lisana getirdi: “Havalimanı inşaatı, bina yapmaya benzemez. Toprağın sıkıştırılması lazım. Pistin altına kablolar döşenir ve çok komplike bir iştir. Yapılan pisti bozmak cinayettir. Kanıma dokunan ise müteahhitlerin bu işe girmesi. ‘Biz bu pisti yıkmayız’ demeliler. Bu Havalimanı çok değerlidir. 1936 yılında Nuri Demirağ, uçak fabrikası kurmaya kalkıyor. O vakit Yeşilköy’de havalimanını yapıyor. Bunların Atatürk alerjisi var. Orayı bir dengine getirip, imara açmak da istiyorlar.” Veli TOPRAK/ANKARA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.