Bahçeşehir Gölet Park’ta tek katlı yapılara yıkım ihtarnamesi: ‘Asıl plan yeni yapılar inşa etmek’

Posted by

İstanbul’un Başakşehir ilçesindeki Bahçeşehir Gölet Park’taki hukuksuz inşaatların müteahhitti olan firma, bu defa kendisine ilişkin Prestige AVM ile binaların ortasında yer alan tek katlı iki restoranının ‘riski yapı’ olduğunu sav ederek, boşaltılması için ihtarname gönderdi. Yol kenarında kalan alanda AVM niteliğinde bir yapı inşa edilmek istendiği belirtiliyor.

Birgün gazetesinden Uğur Şahin’in haberine göre, AK Partili Başakşehir Belediyesi’ne bağlı Plan ve Projeler Müdürlüğü’nün 30 Haziran tarihli yazısında ilgili alana dair “riskli yapı” kararının katılaştığı belirtildi.

26 Temmuz’da göletteki inşaatların müteahhitti olan firmanın sahibi Adem Atmacı’nın ortağı olduğu Hayat Küme Gayrimenkul’den yıkılmak istenen binadaki kiracılara ‘ihtarname’ gönderildi. İhtarnamede, yıkım için tanınan 60 günlük mühletin 26 Temmuz itibariyle başladığı kaydedildi.

AVUKAT SÖBE: HUKUKSUZ İNŞAATLARIN MÜTEAHHİTİ KALAN İŞLETMELERE GÖZ DİKTİ

Gölet Gönüllüleri ise iki restoranın yerine 3 bin 500 metrekarelik alanda AVM niteliğinde yapı kurulmanın amaçlandığını belirtti. Gölet Gönüllüleri’nin avukatı Cenk Söbe, yaptığı açıklamada, Gölet Park’ın büsbütün yok edilmek istendiğini vurguladı.

“Bahçeşehir Gölet alanında hukuksuz inşaatların müteahhitti firma artık de, yol kenarında birkaç tane kalan işletmeye göz dikmiş durumda.” diyen Söbe, şunları söyledi:

“Gölet alanına adeta atmaca üzere konan müteahhit firma, mülkiyeti kendisinde bulunan Prestige AVM ile hukuksuz binaların ortasında yer alan iki adet restoranı, ‘riskli yapı’ olduğu argümanı ile boşaltmak için restoran sahiplerine ihtarname gönderip, boşaltmalarını istemiştir. Asıl planın gölet alanına yapılan hukuksuz inşaatların bu alanla birleştirilip, bölgede yeni yapılar inşa etmek olduğu son derece açıktır. Gölet alanına hali hazırda bitişik olan bu işletmeler tek katlı yapılar iken, bu firma işletmeleri boşalttıktan sonra yapacağı yapılar ile aslında büsbütün niteliğini kaybetmeye yüz tutmuş Gölet Park’ın büsbütün yok olmasına sebebiyet verebilecektir.”

‘PARKTA İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR SIKINTILAR SİLSİLESİ VAR’

Yaşananların sorumlusunun Başakşehir Belediyesi olduğuna dikkat çeken Cenk Söbe, “Gölet Park’a karşı bu acımasız ve rantçı anlayışın bugünlerde nasıl meseleler yumağı haline geldiğini tüm yöre halkı görmektedir. Gürültü ve etraf kirliliği, isimli olaylar, otopark ve vale sıkıntıları üzere problemlerin yanında, yeşil alanların talan edildiği Gölet Park’ta bugün içinden çıkılmaz bir sıkıntılar silsilesi var ise, bu büsbütün Başakşehir Belediyesi’nin hukuk tanımaz halinden kaynaklıdır” dedi.

Şirketin gölete ziyan verdiği ve kontrol yapılmadığını söyleyen Söbe, “Gölet bitişiği alanda rezidans inşaatı yapan, gölet ihalesini alıp gölete beton döken, artık de yol kenarındaki işletmeleri boşalttıran müteahhit firma da maalesef kontrol ve nezaretten çok uzak bir formda gölete dilediği ziyanları verebilmektedir. Gölet Park gereğince yok edildi, hukuksuz ve imar planından mahrum alanda yapılan inşaatların derhal yıkılması, Gölet Park’ın eski haline getirilmesi, rantçı zihniyetin Gölet Park’tan uzak durması derhal gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.