Bakan Kirişçi Marmaris’teki tahribatın bilançosunu açıkladı

Posted by

 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris yangınında yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyledi. Bakan Kirişci, 72 saat dolmadan çalışmaları tamamladıklarını ve olumlu seyirle birlikte sabah saatlerinden itibaren gelinen son noktayı paylaşacaklarını söz etti. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de yangının ilerleme noktalarını tuttuklarını ve soğutma çalışmaları yaptıklarını aktardı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını büyük oranda denetim altına alınırken, bölge oluşturulan Afet Uyum Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katıldığı toplantıda yangına ait sayılar paylaşıldı. 63 hava aracının yangına müdahale ettiği söz edilirken, toplamda 4 bin 587 çalışanın de alanda olduğu belirtildi. Alanda bin 169 aracın da yer aldığı açıklandı.

“İNCELEMELERDE BİZİ KAYGILANDIRACAK BİR OLUMSUZ DURUM GÖRMEDİK”

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, akşam saatlerinden itibaren iki defa havadan yangın alanını incelediklerini belirterek, “Her iki incelememizde de bizi kaygılandıracak bir olumsuz durum olmadığını gördük. İnşallah bu geceyi de bu halde geçirdiğimizde yarın sabah gelinen son noktayı paylaşmış olacağız. Bu olumlu seyrin devam etmesini diliyorum” dedi.

4 BİN 500 HEKTAR KÜLE DÖNDÜ

Bakan Kirişci, yanan alanla ilgili bilgi vererek şöyle konuştu: “Net olarak ‘burası büsbütün yanmış’ denilen yerlerin dışında kısmen yanmış lakin içinde kısımların olduğu alanlar var. Yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu.”

Karacabey: “Yangının ilerleme istikametlerinin tamamı tutulmuş durumda”
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de, meteorolojik olayların beklediklerinden daha düzgün geliştiğini söyleyerek, “Dün prestijiyle yangının durduğu noktadan 1 metre dahi ilerlemeden bugünü kapattık. Yangının ilerleme istikametlerinin tamamı tutulmuş durumda. Yangın bugün hiç genişlemedi. Çalışmalarımızın hepsini o sonlar içerisinde gerçekleştirdik. Şu an prestijiyle takımlarımız alanda soğutma çalışmaları yapıyorlar. İnşallah bu gece bir aksilik olmazsa sabaha çok daha uygun bir sonuç tabir edebileceğiz.” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.