Biden’dan, polisin güç kullanıma ait kararname

Posted by

Biden, Beyaz Saray’da Floyd’un öldürülmesinin ikinci yılına ait bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında dün Teksas’ta yaşanan silahlı atağa değinen Biden, ilerleyen günlerde eşiyle bir arada Teksas’ı ziyaret edeceğini aktardı.

Floyd’un vefatının üzerinden 2 yıl geçtiğini belirten Biden, “Anlamlı bir polis ıslahatı yapılması için elimdeki tüm yetkileri kullanacağım.” sözünü kullandı.

Biden, halkın polise inancının toplumun temelini oluşturduğunu belirterek, federal polislerin çok güç kullanımını yasaklayan kararnamenin değerine işaret etti.

Kelam konusu kararname, federal polis güçlerinin güç kullanımını kısıtlarken, polislerin yaptıklarına ait hesap verebilirliklerini de artırıyor.

George Floyd’un kızı ve kardeşi ile Breonna Taylor’ın annesi Tamika Palmer da imza anında Biden’ın yanında yer aldı. 

GEORGE FLOYD OLAYI

Minnesota’nın Minneapolis kentinde, polis memuru Derek Chauvin’in, 25 Mayıs 2020’de, 46 yaşındaki siyahi George Floyd’u dolandırıcılık kuşkusuyla gözaltına aldığı sırada, 9 dakika 29 saniye boyunca diziyle boynuna basarak vefatına neden olması ülke gündemine damga vurmuştu.

Dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvaran Floyd’un olayla ilgili imajları ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve birçok kentte aylarca süren şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un vefatına neden olmakla suçlanan Chauvin, hakkında açılan 2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla yargılanarak 22,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.