Binali Yıldırım, bütün dünya diyerek Türkiye’deki ekonomik durumu kabul etti

Posted by

Yıldırım, 25. Avrasya İktisat Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Rusya-Ukrayna krizi devreye girince besin problemi birçok sorunun önüne geçti. Bugün dünya, global besin krizinin arifesindedir” dedi.

Marmara Kümesi Vakfı tarafından bu yıl “Yeniden, Daha Uygununu Yapmak” temasıyla düzenlenen 25. Avrasya İktisat Tepesi başladı. İstanbul Bakırköy’deki bir otelin konferans salonunda gerçekleşen programa AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın yanı sıra 42 ülkeden 3’ü etkin, 12’si eski cumhurbaşkanı olmak üzere 15 cumhurbaşkanı ile birlikte başbakan, bakan, büyükelçi, milletvekili, vali ve belediye lideri katıldı.

“SON BİR YILDAKİ ARTIŞLAR…”

Programda konuşan Binali Yıldırım, doğalgaz ve petrolde son 1 yıldaki artışın bütün ülkelerin ekonomik göstergelerini alt üst ettiğini belirtti.

Enerji kaynakları, doğal kaynaklar, tarım ve besin manasında dünyanın nüfusunu besleyecek olan Avrasya coğrafyasının; savaşlarla, terörle, göçlerle değil, refah artışıyla, huzurla ve kardeşlikle anılması gerektiğini kaydeden Binali Yıldırım, “Bu bölgenin kaynaklarının bölgede yaşayan nüfusa adil bir halde eriştirilmesi, ortadaki itilafları minimum seviyeye indirecektir. Bilhassa Rusya ve Ukrayna bu savaş öncesi dünya besin gereksinimini 3’te 1’inden fazlasını sağlıyordu. Pandemide tedarik zinciri bozuldu. Fiyatlarda artış çok fazla oldu. Bir de Rusya Ukrayna krizi devreye girince artık bu besin sıkıntısı birçok problemin önüne geçti. Bugün dünya, global besin krizinin arifesindedir. Güç fiyatlarında bilhassa doğalgazda petrolde son 1 yıldaki artışlar bütün ülkelerin ekonomik göstergelerini alt üst etti” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.