Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal için ‘muhbirlik’ savı

Posted by

Boğaziçi Üniversitesi’nde genel sekreterlik vazifesini yürüten Hasan Fehmi Topal’ın İngiltere’deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp kümesine İngiltere kodlu bir telefonla katıldığını ve kendini “Ali Kemal” ismiyle tanıttığı öne sürüldü.

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası Bağlantılar Kısmı Araştırma Vazifelisi Özgün Emre Koç, Twitter hesabından hususa dair bir dizi paylaşımda bulundu.

Koç, istihbarat emeliyle bağlantı kümesine katıldığını belirttiği Topal için “Topal’ın bu gayretkeşliğinin, geçmişindeki bir referansla bağı olabilir mi sorusu geliyor akla. Zira kendisi WikiLeaks’teki epostalarda Berat Albayrak’a yönetici asistanı olarak önerilmiş” değerlendirmesini yaptı.

Koç’un paylaşımları şöyle:

“Şu an genel sekreterlik vazifesini yürüten Hasan Fehmi Topal, İngiltere’deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp kümesine İngiltere kodlu bir telefonla katılıyor ve kendini ‘Ali Kemal’ ismiyle tanıtıyor.

Gruba katılma tarihi 10 Aralık 2021. Bu tarihten, yakın vakitte patlak veren bilgi güvenliği skandalına (mensupların şahsî bilgilerinin bir şirketin erişimine açıldığının tespitine) kadar kümede hiçbir şey yazmıyor. Sessizce takip ediyor kümesi.

Normalde kümeye girenler kendisini tanıtıyor. Tanıtmamış. Uzun mühlet sessiz kalan ‘Ali Kemal’ bilgi güvenliği skandalı akabinde başlayan medya operasyonuna paralel olarak kümede yazışmalara başlıyor. Soranlara kendisini 2002 Makine Mühendisliği mezunu olarak tanıtıyor.

‘AGRESİF BİÇİMDE REKTÖRLÜĞÜ SAVUNUYOR’

Tarafsız bir gözlemci olduğu savıyla olay hakkında sorular soruyor. Lakin agresif bir formda rektörlüğü savunmaya başlıyor. Tartıştığı insanların bilgi kaynağının kim olduğunu, okuldan kimlerle bağlantıda olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Hocalar hakkında açık arıyor.

Durumdan kuşkulanan küme üyeleri soruşturuyor, 2002 Makine mezunları ortasında Ali Kemal isminde biri olmadığını tespit ediyor. Numaranın kime ilişkin olduğunu araştırırken tıpkı kişinin 2 yıl evvel İngiltere’deki mezunlardan İngiltere’deki şirketlerinin işleri için bilgi istediği ortaya çıkıyor.

Daha evvel bu numarayla kendini gerçek kimliği olan Hasan Fehmi Topal olarak tanıtmış. İngiltere ticaret sicili arşivinde üç şirketle bağı görünüyor.

‘TEHDİT EDİYOR’

Okuldaki skandalla ilgili bir habere yayın yasağı gelince mezunlardan biri haberi kümede paylaşıyor. Paylaşan kişiyi, yaptığının kabahat olduğu istikametinde üstü örtülü biçimde tehdit ediyor. Olağan kendisine gereken karşılık veriliyor.

Hem kümede skandala ait idaresi savunuyor hem de muhbirlik peşinde koşuyor. Topal’ın bu gayretkeşliğinin, geçmişindeki bir referansla bağı olabilir mi sorusu geliyor akla. Zira kendisi WikiLeaks’teki epostalarda Berat Albayrak’a yönetici asistanı olarak önerilmiş.

Özetle, Boğaziçi Üniversitesi genel sekreterliğini yapan kişi kendisini geçersiz kimlikle tanıtıp manipülasyon yapmaya ve istihbaratçılık oynamaya çalışıyor. Bildirilerde da sıklıkla ‘algı yönetimi’ sözünü kullanmış. Çok severler.

Mevcut gayrimeşru okul idaresinin hocalarla ilgili bu türlü açık arayan öteki “istihbarat” faaliyetleri de var mı sorusu ortada duruyor. Hocalarını Yeni Akit’e palavra haberle linçleten bir idare çünkü.

Hasan Fehmi Topal bu olayla ilgili inkâr yoluna gitmez umarım. Zira yazışmaların evrakları var. WikiLeaks’te Hasan Fehmi Topal ismi aratılınca bahsi geçen eposta bulunabiliyor. İstihbaratçılık için seçtiği takma isim da oldukça manidar.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.