Bütçe, artırımların altında ezilen yurttaşın ödediği vergilerle ayakta kaldı

Posted by

Akaryakıttan besine, iğneden ipliğe her şeye artırım gelirken bütçenin vergi gelirleri de artıyor. Yüksek fiyatlara katlanmak zorunda kalan yurttaş, vergi gelirlerinin de toparlanmasını sağladı. O denli ki her gün artırım gelen akaryakıttan elde edilen ÖTV geliri daha yılın yarısı olmadan yıllık maksadın yüzde 70’ini aştı. KDV gelirleri de beklentilerin üzerinde. Para cezalarında ise yıllık maksadın yarısı çoktan aşıldı. Gelirlerdeki tüm bu artışa rağmen bütçe açık veriyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın datalarına nazaran vergi gelirlerinde yıllık bütçe amacı 1.2 trilyon TL’ydi. Dört aylık gerçekleşme 591.4 milyar TL oldu. Gelir vergisinde yıllık amaç 257.1 milyar TL’ydi. Ocak-nisan devri gerçekleşmesi 92.7 milyar TL oldu. Kurumlar vergisinde ise yılın daha birinci aylarında kur muhafazalı mevduat sisteminden yararlanmak isteyen şirketler nedeniyle büyük artış yaşandı. 172.4 milyar TL’lik yıllık bütçe maksadına karşılık dört ayda 107.4 milyar TL tahsil edildi. Daha yılın yarısı olmadan gerçekleşme yüzde 62.3 oldu. 

Dahilde alınan KDV’de yıllık bütçe amacı 124.8 milyar TL’ydi. Dört aylık gerçekleşme 48.4 milyar TL oldu. Tevkif suretiyle kesilen KDV tahsilatında büyük artış gerçekleşti. 6.7 milyar TL olan yıllık gayeye karşılık dört aylık tahsilat 4.1 milyar TL oldu. Bu yıl ÖTV gelirlerinde de artış yaşanıyor. Bütçede yıllık ÖTV gayesi 219.4 milyar TL öngörülmüştü. Dört ayda 95.8 milyar TL tahsil edildi.

CEZADAN 80 MİLYAR GELDİ

Faizler, hisseler ve cezalardan elde edilen gelirde de büyük artış oldu. 115.1 milyar TL’lik yıllık maksada karşılık dört ayda 80.1 milyar TL tahsilat yapıldı.  

Para cezalarında da daha yılın yarısı olmadan haziran sonunda elde edilmesi beklenilen gelire ulaşıldı. Yıllık bütçe maksadı 23.1 milyar TL’ydi. dört aylık gerçekleşme 12 milyar 177 bin TL oldu.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.