Çin basını: Pelosi’nin mümkün Tayvan ziyareti öncesi askeri hareketlilik arttı

Posted by

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’a bugün ziyaret gerçekleştirme olasılığıyla ilgili bölgede askeri tansiyonun arttığına dikkat çekildi.

Çin Komünist Partisi’nin yayını Küresel Times’ın haberine nazaran, Tayvan Boğazları’nda askeri hareketlilik büyük ölçüde arttı.

Haberde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin mümkün Tayvan ziyareti nedeniyle “herhangi bir kriz durumuna hazır olduğu” belirtilirken Tayvan ordusunda da misal hazırlıklar olduğu söz edildi.

Pekin merkezli fikir kuruluşu Güney Çin Denizi Stratejik Durum İnceleme Teşebbüsü ise ABD donanmasına ilişkin USS Ronald Reagan gemisinin Tayvan açıklarına yaklaştığını kaydetti. Reuters haber ajansı bugün Çin’in iki savaş uçağının Tayvan Boğazı yakınlarda uçuşlar gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian dün yaptığı açıklamada Pelosi’nin Tayvan’a mümkün ziyaretiyle ilgili “Çin Halk Cumhuriyeti’nin karşılıksız kalmayacağı” ve “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı ve güçlü tedbirler uygulayacağı” bildirisi vermişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.