Diablo IV, DirectStorage Destekli İkinci Oyun Olabilir

Microsoft’un DirectStorage teknolojisi büyük umutlarla duyurulmuş olsa da oyunlarda kullanılması zaman alacak gibi görünüyor. Şu anda DirectStorage destekli oyun olarak yalnızca Forspoken piyasada. Ancak görünüşe göre oyun geliştiricileri bu teknolojiyi oyunlarına getirmek üzere çeşitli projeler yürütüyor.

Reddit‘teki veri madencilerine göre, resmi olarak duyurulmamış olsa da Diablo IV aslında DirectStorage API’sini destekleyecek şekilde geliştirilmiş. Eğer bu destek resmi olarak etkinleştirilirse, Forspoken’dan sonra ikinci bir AAA oyun daha DirectStorage desteği kazanmış olacak.

Dstorage.dll ve dstoragecore.dll adlı iki dosya, Diablo IV’ün zaten DirectStorage desteğine sahip olduğunu gösteriyor. Ya da Blizzard halen her şeyi tamamlamamış, destek eklemek üzere teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyor.

Microsoft’un DirectStorage API’si, oyunlardaki NVMe depolama işlemleriyle ilgilenirken CPU kullanımını azaltmak ve diğer görevler için CPU döngülerinden tasarruf etmek için geliştirildi. Oyun geliştiricileri, dokular gibi çeşitli materyalleri önce CPU’ya ve ardından GPU’ya göndermek için kullanılan geleneksel yöntemler yerine DirectStorage kullanarak yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltabilecek. Ayrıca görsellerin kalitesini iyileştirebilir ve daha gelişmiş fizik veya karmaşık oyun yapay zekası gibi şeyler için yedek CPU döngüleri kullanabilecekler.

Güçlü işlemciye ve hızlı bir SSD’ye sahip sistemlerde bile oyun yükleme süreleri uzun olabiliyor. DirectStorage ise veri aktarım senaryosunu tamamen değiştirerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. DirectStorage, belirli yeteneklere sahip bir SSD, DirectX 12 gibi uygun özelliklere sahip bir GPU ve Windows 10/11 işletim sistemlerinden birini gerektiriyor. Microsoft’un Xbox Series X|S konsolları ise zaten DirectStorage destekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir