Doların alevi yükseldi! Selçuk Geçer tarihin en yüksek iddiasını verdi… Kaygı sinemasına hazır olun

Posted by

Haftalık kapanışları yüksek rekor düzeyler ile kapatan döviz ve altın kurunda tansiyon düşmüyor. Yapılan tüm müdahalelere karşın yükselişine devam eden dolar 18 liraya hakikat koşuyor. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer’de yayınladığı yeni görüntüsünde dünyayı tesiri altına alan yüksek enflasyonun sonuçları hakkında fecî açıklamalarda bulundu. İşte Selçuk Geçer’in yatırımcıları yakından ilgilendiren o tahlilleri.

“YIL SONUNDA DOLARDA 30 LİRAYI GÖRECEĞİZ”

FED’in faiz kararını kıymetlendiren Selçuk Geçer, FED’in peş peşe 3’er kez faiz artışına gideceğini vurguladı. Amerika’daki enflasyonun yüzde 9’lü düzeylere çıkacağını belirten Geçer, enflasyonun yapılan ataklara karşın hala denetim altına almadığını söz etti. Enflasyon ve faiz kararlarını kıymetlendiren Geçer, “Amerika on yıllıklar 3,30’lar düzeyine. En yüksek düzeyler. Dolar endeski 105’in kıyısında. Sona 110’u görecek. Bu çok yüksek. Euro/Dolar paritesinin Dolar/Euro paritesine dönüştürecek. Euro daha kıymetli olacak. Tüm paralar paha kaybedecek. 2018 yılından beri teknik büsbütün devreden çıktı. Dolar endeks, 105’e geldiyse buralardan uzak duracaksın. Türkiye daha kırılgan bir ülke. Dolar 20 lirayı kırıp 25 liraya gidecek. Cari açık bu durumdaysa Yıl sonunda 26-30 liralık dolar kuru göreceğiz. ” diye konuştu.

DOLARDA YAŞANACAK OLAN SENARYOYU ANLATTI

2022 Aralık ayında dolara yapılan operasyona değinen Geçer, dolar üzerindeki senaryoyu tek tek anlattı. Geçer, dolara yapılacak olan müdahaleyi şöyle anlattı:

“20 Aralık operasyonundan sonra 14 liradan tekrardan 18’e çıktı. Yapmayın insanları büyük ziyan uğratıyorsunuz. Bugünkü 18 lira Aralık’taki 12 lira. Nass var demeye başlarsa anlayın ki kuru evvel 26’ya götürecekler sonra oradan vuracaklar 18’e düşürecekler. Sonra nasıl indirdik diyecekler. DİBS’i açıkladılar bakın ne oldu. Kırılganlıklar yalnızca cari açıkla hudutlu değil. Döviz açıkları var şirketlerin.. Onları batırma derecesine görülebilir. Enflasyon aldı başını gidiyor. Hiçbir şey denetimlerinde değil. Seçim vaktinde hükümetin vakit kazanma dışında bir şey yok.”

“KORKU SİNEMASINA HAZIR OLUN” UYARISI

Her söylediğinin çıktığını belirten Geçer, “Piyasanın çok üstünde enflasyon gelecek dedim. Geldi. Öykü çok kolay. Makro grafikleri okuyorum. Gereksinimin olduğu parayı satıp dolar alma. Konut çok büyük bir balon haline geldi. Gereksinimim yoksa konut almam. Bu düzmece bir kriz. 2023 2024’te ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu kriz atlatıldıktan sonra acayip bir refah gelecek. 5-6 yıl sonra asıl kaygı sineması gelecek. TL bedel kaybedecek.” yorumunda bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.