Dünya’ya Düşen Uzay Tozlarında Uzaylı Yaşamı Bulgularına Rastlandı!

Bilim insanları, insan dışı varlıkların yaşamının Dünya’ya düşen tozlarda bulunabileceğini düşünüyor. Ölen gezegenler bile hala yaşam belirtileri taşıyor olabilir. Diğer gezegenlerden dünyamıza gelen moleküler taneler yaşam belirtileri içerebiliyor. Onları inceleyecek teknoloji ise yavaş yavaş geliştirilmeye başlandı. Son zamanlarda bu konu ile alakalı yaşanan umut verici gelişmelere gelin bir göz atalım. ?

Kaynak: https://www.independent.co.uk/space/a…

Bir gezegen, asteroit çarpması gibi muazzam bir çarpışma yaşadığında parçacıkları genellikle uzaya dağılır.

Evrende seyahat edebilir ve devasa kara deliklerden geçip geniş mesafeleri katedebilir. Bu tanecikler, mikroorganizma fosiller gibi bu gezegenlerde var olan doğrudan veya dolaylı yaşam belirtileri içerebiliyor.

Yayımlanan yeni bir makale, insanlığın bir gün diğer yaşam belirtileri için bu tozları inceleyebileceğini, hatta şimdi bile üzerlerinde çalışalabileceğini öne sürüyor.

Tokyo Üniversitesi’nden Tomonori Totani araştırma konusunda umutlu olduklarını dile getirdi.

”Potansiyel yaşam belirtileri için diğer dünyalardan atılan iyi korunmuş toz taneciklerini incelememizi öneriyorum. Güneş sistemimizin dışında bir yerlerde yaşam arayışı tipik olarak akıllı yaşamı hedef alıyor. Ya da, yaşam belirtisi gösterebilecek atmosferik maddeleri… Bununla birlikte, toz tanelerinde yaşam belirtileri varsa, bunu yakın zamanda öğreneceğiz.”

Bu tanecikler içerisinde kendi gezegenlerinden getirdikleri mikroorganizmaları barındırıyor.

Uzaya atılan daha büyük tanecikler genellikle gezegenlerine geri düşüyor veya başka bir gezegenin etrafındaki yeni yörüngelere katılıyor. Daha küçük olanlar muhtemelen faydalı yaşam belirtileri içeremeyecek kadar küçük. Ancak yine de Dünya üzerinde yaklaşık 1 mikrometre alan kaplayacak kadar uzay tozu olduğu tahmin edilmekte. Bu başka yerlerde hayat bulmamızın anahtarı olabilir.

Böyle bir toz parçası, ne kadar küçük olursa olsun tek hücreli bir organizmayı barındıracak kadar büyük.

Aynı zamanda kendi güneş sistemini terk edebilecek kadar da küçük. Profesör Totani, bu yüzden bizim gezegenimize kadar ulaşabildiklerini söylüyor. Başka bir güneş sisteminden mi yoksa bizim sistemimizden mi geldiklerini belirlemek biraz zor, ancak dünya dışı bir yerden geldikleri kesin.

Canlı maddenin araştırılması uzun yıllar sürecek gibi druyor.

Totani konu ile ilgili olarak; ”Şu anda, bu senaryonun farklı yönleriyle ilgili mevcut verileri kullanarak bu fikri araştırıyoruz. Çok fazla zaman alacak olabilir. Buna, uzayda ısı veya radyasyon nedeniyle küçük nesneleri yok edebilecek fenomen sayısını da eklenince, canlı madde bulma olasılığı daha da azalıyor.’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir