Eniştesini öldürdü, beraat etti

Posted by

Buca’da 28 Ekim 2018 tarihinde Kadir Solak, ablası ile nafaka tartışmasına şahit olduğu eski eniştesi Ferzende Hoş ile telefonu eline alıp, tartışmaya başladı. Daha sonra kendisini yüz yüze konuşmaya çağıran Güzel’in konutuna giden Solak, burada darbedildiğini belirterek polise şikayetçi oldu.

Ferzende Hoş, 22 Kasım’da Gazeteci Müellif İsmail Sivri Bulvarı’nda karşılaştığı Solak’a gerisinden saldırarak su terazisi ile başından yaraladı. Kaçan Solak’ın peşinden koşan Hoş, tekrar darbetmeye başladı.

Bu sırada Kadir Solak, eline geçirdiği alüminyum kesim ile Güzel’i kasığından yaraladı. Hastaneye kaldırılan Ferzende Hoş, kurtarılamadı. Gözaltına alınan Kadir Solak tutuklandı.

BERAAT KARARI ÜST MAHKEMEDEN DÖNDÜ

Kadir Solak hakkında İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘kasten öldürme’ hatasından dava açıldı. Daha sonra mahkeme, darp raporunu da göz önüne alıp, Solak’ın kontrollü hürlükle tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 2019 yılında mahallî mahkeme, Solak’ın yasal savunma hudutları içinde aksiyonu gerçekleştirdiği gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Karar, istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi de 8 Nisan 2021’de beraat kararını bozarak, sanığın müebbet mahpusla cezalandırılmasına hükmetti.

Haksız tahrik indirimi uygulayan mahkeme, cezayı 12,5 yıla düşürüp, sanık için tutuklama kararı verdi. Tutuksuz yargılanan Solak, mahkemenin kararı sonrası tutuklandı.

YARGITAY DA İSTİNAFIN KARARINI BOZDU

Sanık avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez de kararı Yargıtay’a taşıdı. Üst mahkeme, haziran ayında kararını açıkladı. Kararda; sanığın Ferzende Güzel’in saldırısına uğradığı, kaçmaya çalıştığı, bu sırada yere fikir eline geçirdiği sert cisimle karşı koyduğu hatırlatıldı.

Ferzende Güzel’in, Kadir Solak’ın beden dokunulmazlığına karşı gerçekleşen ve tekrarı kesinlikle olan haksız bir saldırıyı; o anki hal ve kurallara nazaran, atakla orantılı bir formda defetme zorunluluğunda bulunmasına karşın bu sonu mazur görülebilecek bir heyecan, endişe ve telaşla aştığı, ‘meşru savunmada hududun aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, kaygı ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez’ kararı ile İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin kararının bozulmasına, sanığın oy çokluğu ile tahliyesine karar verdi.

“ÇOK ENDER UYGULANAN BİR KARAR”

Yargıtay’ın kararı sonrası konuşan avukat Tolga Turgut, “Yargıtay, mevzuyu yasal müdafaa olarak kıymetlendirdi. TCK’nın 27/2 hususu mucibince ‘korku, panik ve heyecan sebebiyle hududun aşılması halinde ceza verilemez kuralı gereği’ müvekkilim tahliye edildi. Bu çok az uygulanan bir karardır” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.