Erdal Acar’ın tutuklanmasında ‘Necati Şaşmaz’ ayrıntısı

Posted by

İstanbul Terör ve Örgütlü Cürümler Soruşturma Ofisi tarafından İstanbul merkezli 13 vilayette düzenlenen ‘Sarallar’ operasyonunda gözaltına alınan 122 kuşkulu toplam 82 aksiyondan sorumlu tutuldu.

Sarallar organize kabahat örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 122 şüpheliden 46 kişi, birden fazla kişi ile birlikte yağma, hata işlemek hedefiyle örgüt kurmak, örgüte üye olmak, cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma kabahatinden tutuklanmıştı.

Aralarında iş insanı Erdal Acar, MHP Merkez İdare Konseyi Üyesi Şahin Gürz, müzikçi Elif Karlı’nın eşi Ahmet Cengiz Karlı ve Altan Saral, Ali Saral, Uğur Saral ile Volkan Saral’ın da ortalarında olduğu 46 kuşkulu tutuklanmıştı.

Şüphelilerin tutuklama münasebetlerinde oyuncu müşteki Necati Şaşmaz’ın verdiği tabirlere değinildi.

ELİF KARLI’NIN EŞİ

Şarkıcı Elif Karlı’nın eşi kuşkulu Ahmet Cengiz Karlı’nın, müşteki Melih Tan’ın anlatımları, sözü alınamayan Cem Ozan Torunlar’a karşı işlendiği anlaşılan “tehdit” hatasına gösterir irtibat tespitleri dikkate alınarak “birden fazla kişi tarafından birlikte yağma” cürmünü işlediği belirtildi.

Tutuklanan Ahmet Cengiz Karlı hakimlik tabirinde,  bir buçuk yıl evvel Ali Kaplan’a röntgen sineması geri dönüşüm işi için gittiğini belirterek, “Çay bahçesinde yarım saat oturup sonra ayrıldım. Soruşturma sürecinde yağmaya uğradığı ileri sürülen bireylerle görüştüm. Kendilerini tanımam” dedi.

“UTANÇ DUYUYORUM”

By pass ameliyatı geçirdiğini, kalbimde 8 stend olduğunu belirten Ahmet Cengiz Karlı, “Kalp ve böbrek yetmezliğim vardır. Çocuklarımın biri avukat, başkası hukuk fakültesi öğrencisidir. Utanç duyuyorum. Yağma yapmadım, tehdit etmedim. Ne sabıkam var, ne de cezaevine girdim. Kimseyle telefon, tapem yok” tabirlerini kullandı.

“DİALİZE GİRMEZSEM ÖLECEĞİM”

Olayla ilgili bir tek Ali Kaplan ile görüştüğünü belirten Ahmet Cengiz Karlı, “Ben ölmek üzereyim. İlaçlarımı tam alamadığım için hayatım risk altında. Çay bahçesine gittiğimde Ali Kaplan ile tek başıma oturdum. Şikayetçi tabirlerinde benimde orada olduğumu söylemiş. Diğer bir kanıt yok. Sıhhatim bu tip şeylere elverişli değil. Çocuklarımın yüzüne bakamam. Ne çete ne örgüt bilirim. Son beş yıldır canımla uğraşıyorum. Dialize girmezsem öleceğim” dedi.

“ADLİ DENETİM ÖNLEMİ VERİLMELİ”

Tutuklamaya sevk sebebinin şikayetçilerin yağma hatasına maruz kalmalarından ötürü tabirleri olduğunu belirten Karlı’nın avukatı Ufuk Uzunoğlu, “Cengiz Karlı, Elif Karlı’nın eşidir ve sevilen bir insandır. Şikayetçi Rıfat ve Melih Tan’a yönelik yağma olayında Ahmet Cengiz Karlı’nın bir tasarrufu olmamıştır. Kendisi maddelere saygılıdır. Sıhhat durumu nedeniyle özgür bırakılmasını ya da isimli denetim önlemi verilmesini istiyoruz” dedi.

ERDAL ACAR 9 HAREKETTEN SORUMLU TUTULDU

Tutuklanan Erdal Acar hakkında 9 hareketin şüphelisi olduğu ileri sürüldü.

Yurtiçi Kargo ve MEF Eğitim Kurumları’nın işvereni Ümit Arıkan’a karşı işlenen harekete ait tapeler, Necati Şaşmaz’ın tabirleri, Üzüm Ailesi’nin tezleri ve dolandırıcılıktan cezaevinde yattığı ileri sürülen Atalay Demirtaş’ın argümanları üzerine “Suç işlemek hedefiyle örgüt kurma” ve “Birden fazla kişi tarafından birlikte yağma” cürümlerinden tutuklanan 54 yaşındaki Erdal Acar suçlamaları reddetti.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİ FİRARİ

Acar’ın avukatları üçüncü bireylerin tapelerde Erdal Acar hakkındaki konuşmalarını da suçlama olarak yöneltilmesinin kanunlara karşıt olduğunu belirtti.

Soruşturmada yönetici olarak addedilen şahısların firari olmasına karşın, yönetici olarak konumlandırılan Erdal Acar’ın konutunda hiçbir şeyden habersiz gözaltına alındığını belirten avukatları, tutuklamanın en son deva olduğunu belirtti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.