Erzurumlu Eren Amca, yaşına aldırmadan patenle dolaşıyor

Posted by

Erzurumlu 2 çocuk babası Eren İltir, çocukluk çağında başladığı buz ve tekerlekli paten sevgisini, gençliğinden beri hem sportmen yetiştirerek hem de çocuklarına bu sporu öğreterek sürdürüyor.

Gençlere paten ile kaymayı öğretiyor

Geçmişte buz pateni salonu olmayan kentte buz tutan süs havuzlarında, son yıllarda ise bu alanda tesislerin açılmasıyla buz pateni salonlarında patenle kayan İltir, kışın başta olmak üzere kentte bu spora ilgi duyanlara eğitim veriyor.

Kurduğu kulübe katılan gençlere Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne bağlı tesislerde buz pateni, buz hokeyi ve curling öğreten İltir, ortalarında hız pateni branşında dünya yedincisi olan ulusal atlet, öğretmen oğlu Serdar İltir’in de bulunduğu çok sayıda atlet yetiştirdi.

Yazın tekerlekli patenleriyle geziyor

AA’nın haberine nazaran; antrenörlükten arta kalan vakitlerinde atölyesinde paten tamiri de yaparak aile iktisadına katkı sağlayan İltir, bilhassa yazın tekerlekli pateniyle kentin cadde ve sokaklarını geziyor.

İlerleyen yaşına karşın ulaşım aracı kullanmayan ve konutundan çıktığı tekerlekli patenle alışverişe, sinemaya ve kahveye giden İltir, performansıyla görenlerin beğenisini topluyor.

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğünde başladığı antrenörlüğü emekliliğinde de sürdüren İltir, tekerlekli ve buz patenini sokaktaki çocuklara da istekli öğretiyor.

“Bu spora aşığım”

Eren İltir, 58 yıl evvel buz patenine ilgi duymaya başladığını, belirterek, “Bu sporu seviyorum ve bu spora aşığım. Ölene kadar da yapmaya devam edeceğim.” dedi.

Çocukluk çağındayken ailesinin karşı çıkmasına karşın gece geç saatlere kadar cadde ve sokaklarda patenle kaydığını söz eden İltir, deneyim ve birikimleri sayesinde paten tamirleri de yapıp aile bütçesine katkı sağladığını aktardı.

Tekerlekli patenle cadde ve sokaklarda gezerken çocuklar ve yaşlılardan çok hoş reaksiyon aldığını lisana getiren İltir, şöyle devam etti:

“Patenle gezdiğimi görenler çok beğeniyor ve öğrenmek istiyor. Kahveye, sinemaya, markete her yere tekerlekli patenle gidiyorum. Ulaşım aracı kullanmıyorum. Patenleri hayatımdan da yanımdan da hiç ayırmadım. Doğu vilayetlerinde yazın yazlık patenle, kışın da kışlık patenle bu spor yapılabilir. Spor her türlü berbatlıktan insanları korur. Gayem sporu sevdirmek.”


“Tekerlekli patenle kaydığımı görünce şaşırıyorlar”

İltir, kısa müddetli eğitim sonrası herkesin bu sporu rahatça yapabileceğini belirterek, “İnsanlar tekerlekli patenle gezdiğimi görünce evvel şaşırıyor, ak sakalım ve saçıma bakıp ‘bu adam nasıl bu türlü kayabiliyor’ diye hayret ediyor. Hiç bilmeyene 2 ila 4 ders aralığından sonra tekerlekli paten ve buz patenini öğretiyorum.” diye konuştu.

“Kendimi 18 yaşında üzere hissediyorum”

Patenleri ayağından hiç çıkarmayacağını ve insanlara bu sporu öğretmeye devam edeceğini belirten İltir, bu formda hayatını sürdürmenin kendisine büyük haz ve heyecan verdiğini lisana getirdi.

Yaşını hiç umursamadığını söyleyen İltir, “Kendimi 18 yaşında üzere hissediyorum. Biraz kilo fazlalığım var. Bu sporu öğretmek için Doğu vilayetlerinden gelecek her türlü teklife ve davete açığım. Bazen çocuklar caddelerde tekerlekli patenle tehlikeli seyahat yapıyor, otomobillerin gerisine takılıyor, bunlara uygun tekerlekli paten yolları yapılmalı.” sözlerini kullandı.

Hemşehrileri takdir ediyor

Vatandaşlardan Abdullah Oğuz da “Eren hoca Erzurum’um renkli simalarından. Çok enerjik, yaşına karşın gücünden bir şey kaybetmemiş. Bu yaşta her yere patenle gidiyor, buzda kayıyor.” dedi.

Necmettin Çığrıkçı da İltir’in gençliğinde de patenleri takıp Erzurum’u gezdiğini anlatarak, “Eren hoca artık de maşallah ulaşım aracı kullanmadan her tarafa patenleriyle gidiyor.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.