Facebook, TikTok ile rekabet edebilmek için dizaynını yeniliyor

Posted by

Son devirlerde zımnilik sıkıntılarıyla reaksiyon çeken ve ABD’nin yakın takibinde olan Çinli görüntü paylaşım uygulaması TikTok, kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor.

Çinli görüntü uygulaması, 2020 yılında birinci defa Facebook, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp’ı geride bırakmayı başarmıştı.

TikTok’un bu kadar tanınan olması, Facebook yetkililerini de harekete geçirdi. Facebook, TikTok ile gayret edebilmek için büyük çaplı bir tasarım değişikliği yapacak.

Ana akış tasarımı büsbütün yenileniyor

Bir Facebook yöneticisinin yaptığı açıklamaya nazaran; Facebook’un ana akışı sayfalardan, içerik oluşturuculardan ve şimdi takip etmediğiniz şahıslardan önerilen içeriği ağır bir biçimde vurgulayacak büyük bir değişikliğe gidecek.

Öneriler, temel olarak “bağlantısız” içeriklerden gelecek ve kullanıcılar beslemelerinde arkadaşlarından ve ailelerinden daha az gönderi görecek.

Ayrıca Messenger da Facebook’a geri dönecek ve kullanıcıları daha fazla içerik paylaşmaya teşvik edecek.

Meta’nın bu değişiklikleri ne vakit hayata geçireceği şu an için bilinmiyor. Değişiklilerin TikTok ile çabada işe yarayıp yaramayacağını ise vakit gösterecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.