Fatih Dönmez’den mutfakta güç tipi seçimi için ihtar

Posted by

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez Binası’nda Memleketler arası Güç Tepesi düzenlendi.

Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı tepede ‘Yenilenebilir Enerji’ üzere hususlar ele alındı.

Güç verimliliği konusuna değinen Dönmez, konutlarda mutfak gücünde kullanılan cins seçimi konusunda bir davette bulundu.

Güç verimliliğinde 6,45 milyar dolar yatırım

Bakan Dönmez  “Son 5 yıllık periyoda baktığımızda güç verimliliğine toplamda 6,45 milyar dolar yatırım yaptık. Toplamda 1,56 milyar dolarlık bir tasarruf sağladık. Tahminen daha da kıymetlisi son 5 yılda 43,2 milyon ton CO2’nin tabiata salımını engelledik.

Çevrecilikse işte çevrecilik burada. Bu işler icraatla oluyor, lafla değil. Birilerinin çevrecilik ismi altında hükümet yıkma uğraşlarını Seyahat’te görmüştük. Artık Atatürk Havalimanı’nda yapılacak millet bahçesi için yaptırmayız diyenler sıraya girdi. Madem bu kadar çevreciydiniz, belediyeniz kentin göbeğindeki yüzyıllık çınarları katlederken neredeydiniz?

“Elektrik bizim için ikincil bir kaynak”

Bilhassa son periyotta yeni yapılan binalarımızda mutfakta kullanılan ocaklar elektrikle çalışıyor. Elektrik bizim için ikincil bir kaynak. Yani öteki bir kaynak tarafından üretilmesi gerekiyor. Buradan inşaat dalına bir davette bulunmak istiyorum.

Mutfakta elektrik değil doğal gaz uyumlu ocak

Yeni yapılarda mutfaklarda pişirme usullerini elektrikle değil doğalgazla pişirmeye uygun bir halde inşa etmemiz kaynaklarımızı daha verimli ve aktif kullanılmasını sağlayacaktır. Şayet burada bir aralık kat edemezsek bununla ilgili bir düzenleme de yapabiliriz” formunda konuştu.


“Yatırımların meyvelerini toplama vakti geldi”

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrik üretim, iletim ve dağıtımından, karalarda ve denizde petrol ve doğal gaz arama ve üretimine, madencilikten nükleer güce kadar son periyotta hem özel hem de kamu eliyle önemli bir altyapı ve üstyapı yatırımlarına giriştik.

Artık artık bunların meyvelerini toplama vakti geliyor. Bugün itibariyle elektrikte konseyi gücümüz 100 bin megawattı geçmiş durumda. 100 bin megawatt üzerinde heyeti gücü olan ülke sayısı 14. Bugün artık yenilenebilir güçte, güç verimliliğinde, güç teknolojilerinde, nükleer güçte attığı adımlarla kendi güç dönüşümünü sürdüren bir ülkemiz var.

Güçte kendi öz yeterliliğimizi sağladıkça inanıyorum ki, Türkiye hem üretim hem dağıtım hem de piyasalarda merkez olma maksadına daha somut bir formda yaklaşacak” dedi.

“Konut stoğumuzun yarısı yalıtımsız”

DHA’nın haberine nazaran Bakan Dönmez, “Bugün elektrik üretiminde yüzde 65’lere varan yerli kaynak kullanımımız kelam konusu. Yenilenebilir kaynaklarda bu oran yüzde 50’ler düzeyinde. Şurası gücümüzün yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor.

Şu an doğalgazda yüzde 99 dışarıya bağımlı bir ülkeyiz. Dördüncü gemimiz de dün Taşucu Limanı’na ulaştı. Burada 2 aylık bir bakım süreci olacak. Akabinde belirleyeceğimiz lokasyonda birinci sondajına başlayacak. Yedinci jenerasyon ve birinci kez bizim kullanacağımız bir gemi olacak.

İnşallah yeni gemimizle yeni muştular almayı ümit ediyorum. Türkiye, güneş paneli üretiminde fabrika kapasitesinden bahsediyorum yıllık 7 bin 960 megwatt üretimle dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinciyiz.

Bugün, konut stokumuzun kabaca yarısı yalıtımsız. Hanelere uygun kaidelerde kredi verilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığımızla ve planlama için de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla görüşüyoruz.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.