FBI: Trump’ın malikanesinde 14 kutuda 184 ‘gizli belge’ ele geçirildi

Posted by

ABD eski Lideri Donald Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago isimli malikanesine yapılan baskına ait Federal Soruşturma Ofisi’nin (FBI) hazırladığı yeminli beyanda, daha evvel burada yapılan aramada ele geçirilen 15 kutunun 14’ünde toplam 184 “gizli belge”ye ulaşıldığı bildirildi.

AA’nın haberine nazaran, FBI’ın Mar-a-Lago baskınına ait arama müsaadesi almak için hakime gönderdiği 34 sayfalık yeminli beyan, birtakım kısımları çıkartılarak kamuoyuyla paylaşıldı. Beyanda, Trump’ın Florida’daki meskeninde mayıs ayında yapılan aramalarda 15 kutu dokümanın alındığı ve bu kutuların 14’ünde toplam 184 “gizli belge”ye ulaşıldığı aktarıldı.

‘İSTİHBARAT KAYNAKLARINI TEHLİKEYE ATABİLECEK NİTELİKTE’

Ayrıca, FBI bu beyanda Trump’ın meskeninde ele geçirilen evrakların “insani istihbarat kaynaklarını tehlikeye atabilecek nitelikte” olduğunu da belirtti.

AÇIKLAMA SÜRECİ

Trump’ın malikanesi Mar-a-Lago’ya 8 Ağustos’ta yapılan FBI baskınından 3 gün sonra birinci kez açıklama yapan ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığı’nın arama buyruğu ve el konulan gereçlerle ilgili kapalılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesi’ne müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama buyruğunu ve el konulan gereçler listesi tutanağını kamuya açıklamıştı lakin ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI casuslarının Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının olası nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması müracaatında bulunmuştu.

16 Ağustos’ta Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hükümetin beyanının bu etapta ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve öbür yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek şahitlerin gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır” sözüne yer verilmişti.

Florida Federal Mahkeme yargıcı Bruce Reinhart ise yeminli beyanın birtakım kısımlarının halkla paylaşılabileceğini belirtmiş, Adalet Bakanlığı’ndan, soruşturmaya vereceği ziyanlar konusunda 25 Ağustos’a kadar daha fazla münasebet ortaya koymaları ve yeminli beyanı redakte etmeleri talebinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.