Fransız bankasından 2022 sonu için Türkiye tahlili: Dolar ve enflasyon için korkutan kestirim

Posted by

Fransız banka Société Générale (SocGen) Türkiye iktisadı ile ilgili yeni bir tahlil yayınladı. Tahlile nazaran enflasyonda zirve noktasının yüzde 87 olacağı öngörülürken, Dolar/TL’de uzun durum tavsiye edildi. SocGen, Ağustos’ta faizde de bağlantıda de değişiklik beklemediğini bildirdi. Banka, Dolar/TL için 2022 yıl sonu beklentisi 22 düzeyinde olduğunu yineledi.

SocGen CEEMEA Baş Stratejisti Marek Drimal 16 Ağustos tarihli notunda “TÜİK’in yıllık resmi enflasyon verisinin Ekim ayında yüzde 87 ile zirve yapmasını bekliyoruz” dedi.

“FAİZ ARTIŞI İHTİMAL DIŞI OLMAYA DEVAM EDİYOR”

“Enflasyonun daha da ivme kazanması beklense de faiz artırımları ihtimal dışı olmaya devam ediyor” denilen notta, Merkez Bankası’nın kredi büyümesini kısmak, döviz durumları caydırıcı adımlar atmak ve lirayı desteklemek için öteki tedbirlere odaklanmayı sürdürmesinin beklendiği tabir edildi.

TCMB için baz senaryolarının mevcut siyasetin en azından gelecek yıl 18 Haziran’da planlanan seçime kadar devam etmesi olduğunu söyleyen Drimal “Bize nazaran sağlam turist gelirleri, muhtemelen şu anda, 2022’nin üçüncü çeyreğinde lira üzerindeki baskıları hafifletirken, kredi büyümesini denetim eden tedbirler ve TCMB’nin yükselen rezervleri de kış aylarında liranın denetimsiz bir kıymet kaybı yaşamasının önüne geçecektir” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.