Grindadrap şenliğinde 100 şişeburunlu yunus katledildi

Posted by

Okyanusları ve denizlerde hayatı muhafazayı amaçlayan sivil toplum örgütü Sea Shepherd’den yapılan açıklamaya nazaran, Faroeliler, geçmişi 1500’lü yıllara dayanan Grindadrap isimli yunus ve balina avlama geleneği için bu yıl da botlarla açıldı.

Açıklamada, şişeburunlu yunusların botlarla, Ekim 2021’de 1428 balina ve yunusun öldürüldüğü Skalabotnur kıyısına sürülerek burada bıçak üzere kesici aletlerle öldürüldüğü belirtildi.

Biri şimdi anne karnında, biri de yavru olan 100 şişeburunlu yunusun öldürüldüğü tabir edilen açıklamada, kelam konusu sayının, en az 120 yıldan bu yana öldürülen en yüksek şişeburunlu yunus sayısı olduğu belirtildi.

Açıklamada, hayvanların avlanmasının tek sözle utanç verici olduğu ve bunun hem Ada’da hem de milletlerarası reaksiyonlar çekeceğine işaret edildi.

Bazı canlılarda bot pervanelerinin neden olduğu kesikler olduğu vurgulanan açıklamada, şenliğe gösterilen milletlerarası reaksiyonun görmezden gelindiğine işaret edildi.

​​​​​​​Faroe Adası yetkilileri, deniz canlılarının avlanmasına gelen reaksiyonlar üzerine bu ay yaptıkları açıklamada, kelam konusu geleneğin devam edeceğini fakat bu yıl avlanacak yunus sayısının 500 ile sonlandırılacağını belirtmişti.

Yerli halk, mayıs ayında yaptıkları avda da ortalarında 10 gebe ve onların yavrularının olduğu 63 pilot balina katletmişti. Nisan ayında da 119 pilot balina avlanmıştı.

Şişeburunlu yunus balıkları, Danimarka’nın da üyesi olduğu Avrupa Birliği yönergesi kapsamında korunuyor lakin Faroe Adaları Avrupa Birliği üyesi değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.