Halı sahada dili boğazına kaçan gence hayati müdahale

Posted by

Olay, dün akşam saatlerinde gençlerin futbol oynadığı halı sahada meydana geldi. Maç sırasında rakibi ile çarpışan Azat Halo, bir anda yere yığılarak baygınlık geçirdi. Dili boğazına kaçan Halo, bilincini kaybederken, saha içinde yaşanan paniğin ardından yan sahada arkadaşlarıyla halı saha maçı yapan ve ‘ambulans çağırın’ seslerini duyan Yunus Kara, gencin yardımına koştu.

Kara, baygınlık geçirdikten sonra dili boğazına kaçıp bilinci kapanan ve çenesi kilitlenen gence sahadakilerle müdahale ederek, dilini çıkardı. Sağlık ekipleri gelene kadar müdahalesini sürdüren Kara, Halo’nun nefes alıp vermesini sağladı. Gelen sağlık ekipleri tarafından müdahale edilerek Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne götürülen Halo, tedavisinin ardından evine gönderildi.

Halo’nu müdahale ederek yaşama döndüren DEVA Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Yunus Kara, daha önce ilk yardım eğitimi aldığını söyledi. Kara, “Olay anında yan sahada maç yapıyorduk. Ambulans çağırın seslerini duyunca koşarak olay yerine gittim. Yerde yatan gencin nefes alamadığını fark edince dilinin boğazına kaçtığını tahmin ettim. Öyle de olmuştu. Boğaza kaçan dilin çıkarmak için bayağı uğraştım. Ambulans gelene kadar gencin nefes alışverişi biraz normalleşti. Gece hastaneye yaptığımız ziyarette de gencimizin durumunun iyi olduğunu gördük. Tekrar geçmiş olsun” dedi. İlk yardımın önemine değinen Kara, “Halı saha işleten kişilerde veya çalışanlarda mutlaka ilk yardım eğitimin olması gerekiyor. Bu gibi yerlerde her an ilk yardım gerektirecek olaylar yaşanıyor. Her yıl halı sahalarda yaşanan ölüm haberlerini duyuyoruz. Bunun için her türlü önlemin alınması gerekiyor” dedi.

BİR ARAYA GELDİLER

Çerkezköy’de halı sahada futbol oynarken dili boğazına kaçan ve bilincini kaybeden Azat Halo, kendisini yaptığı müdahale ile hayata döndüren Yunus Kara ile olayın yaşandığı sahada bir araya geldi. Kara’ya teşekkür eden Halo, “Hiçbir sıkıntım yoktu. Arkadaşlarla maça geldik. Maç esnasında topa vurduktan sonra rahatsızlandım. Maça devam ettim ve daha sonra kendimi yerde buldum. Gözümü açtığımda ise hastanedeydim. Allah razı olsun başkanımız bizi sağlığımıza kavuşturdu. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha önce ilk yardım eğitimi aldığını söyleyen Kara, “Aynı saatlerde arkadaşlarla halı sahada maç yapıyorduk. Bağrışları duyunca arkadaşın yerde yattığını gördüm. Ambulans gelene kadar ilk müdahaleyi burada yapmak zorunda kaldık. Dilinin ters döndüğünü fark ettim. Çenesini yukarıya kaldırarak ağzını açmasını sağladık. Parmağım ile dilini içeriden çektim. Ambulans gelene kadar müdahalesini yaptık. Çok şükür sağlığına kavuştu. Bunlar vesiledir. O an son dakika halı sahaya gelmemiz, olayı görmemiz, müdahale etmemiz takdiri buymuş, vesile oldu. Çok şükür sağlığı yerinde” dedi.

?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.