Hava ısındıkça mevsim sebzelerinde fiyatlar düştü

Posted by

Sert geçen kış aylarınde pazar ve market raflarındaki zerzevat fiyatları 25-30 liraları gördü.

Sera üretiminin merkezi pozisyonunda olan Antalya’da hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmesi nedeniyle rekolte düştü.

Arz- talep istikrarı bozulduğu için eserlerin kilo fiyatları reaksiyon çeken boyutlara ulaştı.

Hava sıcaklıklarındaki yükseliş bu fiyatlara da yansıdı.

Havalar ısındı fiyatlar düştü

Antalya Yaş Zerzevat ve Meyve Toptancı Hali’nde fiyatlar geçen haftaya nazaran büyük değişiklik gösterdi.

Antalya Hal Komiteciler Dernek Lideri Hasan Ali Yılmaz, fiyatların düşüş yaşadığını belirtti.

Üreticinin ve tüketicinin fiyatlardan şad olduğunu anlatan Yılmaz, “Artık fiyatlar tüketici için uygun diyebiliriz. Domates 8 lira, salatalık 1,50, kabak 2-3 lira, patlıcan 6-7 lira, biber 3-4 lira ortasında. 1 ay öncesine kadar fiyatlar 30 liraydı.

Bu fiyatlar çiftçiyi kurtarmıyor. Kışın yüksek satıp artık de düşük satıp bir ortalama alınınca çiftçi de şad kalıyor. Artık mevsimler değişti. Bir devir eser az, fiyatlar yüksek olacak.

Bir periyot de eser bol, fiyatlar düşük olacak. Maliyetler artmasına karşın üreticiler kışın elde ettikleri gelirle bütçelerini dengeledi. Tüketiciler için hoş günler geldi” diye konuştu.

“Fiyatların düştüğünü görünce şok oldum”

Toptancı halindeki fiyatların düşüşü semt pazarına da yansıdı. Alışveriş için gelen vatandaş da esnaf da halinden mutlu olduğunu lisana getirdi.

100 lira ile pazara geldiğini belirten Ali Aksoy, “100 liraya evvelce 2 poşet bir şey almadan gittiğim oldu. Artık fiyatların düştüğünü görünce şok oldum.” dedi.

Semt pazarı esnafı İsmet Ural, yaz devri boyunca fiyatların eserin bolluğu nedeniyle düşük olacağını, fakat kışın tekrar yükseleceğini anlattı.

Domates ve salatalık alan Murat Yıldız, “Uzun vakittir fiyatlar bayağı yüksekti. Lakin bugün düşük olduğunu gördüm. Kahvaltı için domates ve salatalık aldım.” diye konuştu.

Meyve fiyatlarında da düşüş var

Meyve satışı yapan Umut İmal, kirazı geçen hafta 75 liraya, bu hafta 15 liradan sattığını söyledi.

Meyve tezgahında erik 15, kayısı da 15 liradan alıcı buldu. Toptancı halinde kilosu 4,25 liradan alıcı bulan karpuz ise semt pazarında kilosu 5 liraya satıldı.

İbrahim Tenekeci, geçen hafta piyasanın yüksek olduğunu, bu hafta başı prestijiyle fiyatların düştüğünü söyledi. Tenekeci, “75 kuruş karla karpuz satıyorum. Toptancı halinde 2 liraya dahi karpuz var. Esnafın girdi maliyetleri artsa da fiyatlar düşüşe geçti” diye konuştu.

Antalya Toptancı Hali’nde bugün yapılan piyasanın akabinde sebzelerin kilogram fiyatları da belirlendi. Buna nazaran fiyatlar şöyle:

Domates 8-10 lira, sivri biber 9 lira, çarliston biber 4 lira, dolmalık biber 8 lira, patlıcan 7 lira, kabak 3 lira, salatalık 1,5 lira.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.