Hedge Fonu Devi, Kripto Paraların Yükselişi İçin Tarih Verdi!

Kripto para alanında uzman Hedge Fonu Pantera Capital kurucusu piyasanın gidişatı hakkında tahminlerini paylaştı. Hedge Fonu kurucusu Dan Morehead’a göre kripto piyasası için artık yükselme vaktinin geldi.

Kripto dünyası oldukça sert bir kış yaşadı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçtiğimiz yıl bu zamanlarda, sektörün ilk algoritmik stablecoin’i TerraUSD (UST) çöktü. Bu çöküşte, o dönemde kimliği belirsiz aktörlerin gerçekleştirdiği bir saldırı etkili oldu. Bunun ardından stablecoin de-peg oldu ve 1 dolar sabitini koruyamadı. Bunun ardından sıfıra doğru hızla değer kaybetti. UST ve Terra (LUNA) arasındaki derin korelasyon, dijital para biriminin değerinin %99,9’unu kaybetmesine neden oldu.

Bu olay, ana şirket Terraform Labs’ın yanı sıra iki tokena derinlemesine maruz kalan birçok kripto risk sermayesi firmasını ve hedge fonunu etkiledi. Etkilenen ilk firmalar arasında Three Arrows Capital (3AC), Celsius Network ve Voyager Digital yer aldı. Bu firmaların iflaslarının ardından piyasaya Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) hakim oldu. Öyle ki yatırımcılar kriptoya yatırım yapmaktan korkar hale geldi. Büyük ölçüde kış uykusuna yatan yatırımcılar için şartlar ezici hale geldi. Bu muhafazakar yatırım stratejileri nedeniyle, kripto dünyası önceki çok yıllı yüksek seviyelerinden diplere kaydı.

Pantera Capital’in kurucusuna göre kripto kışı artık geride kaldı!

Terraform Labs’ın çöküşünün ardından FTX Türev Borsası patladı. Bu da kripto dünyasında işleri daha da kötü hale getirdi. Birçok kripto para bu piyasa belirsizliklerinin etkisini bir türlü üzerinden atamadı. Bununla birlikte, Pantera Capital’in kurucusu ve Yönetici Ortağı Dan Morehead en kötüsünün geride kaldığını söylüyor. Morehead, ileriye dönük olarak daha geniş dijital para ekosisteminin fiyat hareketleri konusunda iyimser. Bu bağlamda Morehead, resmi twitter hesabından bir açıklama yaptı. Açıklamasında, kripto kışına yol açan olayları ve bir geri dönüşün yakın olduğunu hatırlattı. Pantera Capital’in kurucusu, şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin’in yıldan yıla getirisi geçtiğimiz Kasım ayında FTX fiyaskosunun ortasında -%76 ile dibe vurdu. Kısa süre önce pozitife döndü ve şu anda %31 seviyesinde. Artık ralli yapabilmemiz için yeterli zamanın geçtiğine inanıyoruz.

https://twitter.com/dan_pantera/status/1671188023906652161

BlackRock’ın hamlesi piyasada pozitif duyguları artırdı

Bu arada, geçtiğimiz hafta BlackRock, spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) ürününü piyasaya sürmek için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. BlackRock, dünyanın en büyük yatırım yöneticilerinden birisi. Bu yüzden, BlackRock’ın bu hamlesi Dan Morehead’in tahminlerini destekler nitelikte.

Öte yandan, SEC bugüne kadar böyle bir ürüne onay vermedi. Bununla birlikte, sektör BlackRock’ın önceki ETF başvurularında elde ettiği mükemmel başarı oranlarıyla onay alma şansının yüksek olduğu konusunda iyimser. Nitekim, lider kripto, bu başvurunun da etkisiyle 28 bin doların üstüne güçlü bir hamle yaptı. Bahsettiğimiz tahminlerin gerçekleşmesi halinde, muhtemelen Bitcoin piyasası ekosisteme akacak yeni fon akışıyla önemli ölçüde genişleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir