İngiltere: “Ukrayna’da savaş, yeni bir kademeye girmek üzere”

Posted by

Rus güçleri Ukrayna’nın güneyinde toplanırken, Birleşik Krallık (BK) Savunma Bakanlığı bunun yeni bir hücuma hazırlık olabileceğini belirterek ihtarda bulundu.

BK Savunma Bakanlığı, Vladimir Putin’in güçlerinin ya Ukrayna’nın karşı taarruza geçeceği öngörüsüyle ya da savaşın başladığı şubat ayından bu yana kısmen işgal altında olan ülkede mümkün yeni bir ilerleme için, “neredeyse kesinlikle” toplandıklarını belirtti.

Bakanlık, çatışmanın “yeni bir evreye girmek üzere olduğunu” ve bu kademede muharebelerin batıyla güneye, Zaporijya kenti yakınlarından Rus işgali altındaki Herson’a uzanan yaklaşık 350 kilometrelik bir cephe çizgisine kayacağını söyledi.

Rus askeri kamyonları, tankları ve silahlarından oluşan uzun konvoyların, Rusya’nın son zamanlardaki savaş gayretlerinin odak noktası olan Donbas bölgesinden güneybatıya gerçek hareket ettiği gözlemlendi.

Askeri ekipmanın “Rusya anakarasından ve Rusya’nın işgali altındaki Melitopol, Berdyansk, Mariupol’den Kerç Köprüsü aracılığıyla Kırım’a yanlışsız ilerlediğinin bildirildiğini” belirten BK Savunma Bakanlığı, 800 ila 1000 askerden oluşan tabur taktik kümelerinin “Kırım’a konuşlandırıldığını ve Herson bölgesindeki Rus birliklerini desteklemek için kullanılmasının neredeyse kesin olduğunu” da tabir etti.

Rusya’nın tekrar ikmal kabiliyetini sınırlamak isteyen Ukrayna güçlerininse, odak noktasını bu gayeyle ülkenin güney bölgelerindeki köprüler, mühimmat depoları ve demiryolu ilişkilerine çevirdiği söyleniyor.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, evvelki hafta boyunca güçlerinin Rusya’nın lojistik tedarikini tahrip konusunda “güçlü sonuçlar elde ettiğini” söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.