İngiltere’de Muhafazakar Parti liderlik yarışında Tom Tugendhat elendi

Posted by

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesi sonrası, partide liderlik yarışı sürüyor. Bugün partinin meclis kümesinde yapılan üçüncü oylamayı Rishi Sunak 115 oyla tekrar ön sırada tamamladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, en az oyu alan Tom Tugendhat elendi. Böylelikle liderlik yarışında aday sayısı dörde indi.

Bugünkü oylamaya katılan adaylar ve oy dağılımı şu biçimde:

  • Rishi Sunak (Eski Maliye Bakanı): 115
  • Penny Mordaunt (Ticaret Bakan Yardımcısı): 82
  • Liz Truss (Dışişleri Bakanı): 71
  • Kemi Badenach (eski Bayan ve Eşitlikler Bakan Yardımcısı): 58
  • Tom Tugendhat (Dışilişkiler Komitesi Başkanı): 31

Salı ve çarşamba günü yapılacak dördüncü ve beşinci oylamanın akabinde geriye kalan son iki adaydan parti önderini ve başbakanı belirleyecek son oylama için 160 bin Muhafazakar Parti üyesi oy kullanacak. Seçimin galibi 5 Eylül’de açıklanacak.

Bugün birebir vakitte Avam Kamarası’nda tüm milletvekilleri Boris Johnson’ın hükümetine itimat oylaması yapacak. Sonbaharda yeni bir başbakan seçilene kadar misyonda kalacağını açıklayan Johnson’ın bir an evvel başbakanlık vazifesini süreksiz olarak bir diğerine devretmesi için davetler artıyor.

Türkiye saatiyle 00:00’da başlaması beklenen oylamada hükümetin güvenoyunu kazanmaması durumunda ülkede genel seçim yapılacağı varsayım ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.