İstanbul’da PTT toprağı ranta açıldı: Konutlar yükselecek

Posted by

İstanbul Zeytinburnu’nda PTT Genel Müdürlüğüne ilişkin yaklaşık 19 bin metrekarelik arazi, konut ve ticaret imarına açıldı. Eski PTT binasının bulunduğu yerde 28 bin metrekarelik inşaat yapılacak ve 7 katlı binalar yükselecek.

İstanbul Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi’nde “riskli yapı” raporu bulunan PTT Merkez Müdürlük binaları için yeni imar planı hazırlandı. Mülkiyet sahibi PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan planlar Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak itirazlar için askıya çıkarıldı.

Parselin “Kentsel Hizmet Alanı/PTT” olan işlevi, “konut, ticaret, park” olarak değiştirildi. Plan değişikliği ile parselin 14 bin 412 metrekarelik kısmı konut ve ticaret için ayrıldı. 10 bin metrekarelik alana konut blokları, 4 bin 323 metrekarelik alan ticari üniteler inşa edilecek.

4 bin 551 metrekarelik alan da park olacak.  Toprakta toplam 28 bin 825 metrekarelik inşaat yapılacak. Binaların yüksekliği 7 kat olarak belirlendi. Alana 516 kişilik nüfus gelmesi öngörülüyor.

PARSEL İKTİSADA KAZANDIRILARAK GELİR ELDE EDİLECEK

Açıklama raporunda plan değişikliğinin gayesi “ekonomik ömrünü tamamlamış sıhhatsiz ve afete karşı inançsız yapıların güzelleştirilerek yaşanabilir etraf oluşturulması, kamuya ilişkin mülkiyetlerin daha işlevsel kullanılması, kamu faydası ismine bölgedeki Ticaret+Konut gereksiniminin karşılanması” olarak sıralandı.

Mülkiyeti PTT. AŞ.’ye ilişkin olan parselin piyasa pahası yüksek bir kullanıma dönüştürülmesi, iktisada kazandırılması, parsel üzerindeki binaların yıkılarak tekrar yapılması, yine yapılırken kamu faydası gözetilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Raporda “PTT A.Ş (Yapı Daire Başkanlığı) 05.09.2018 tarihli  yazısı ile mülkiyeti şirkete ilişkin arsa, bina üzere gayrimenkullerde yapı emsal artışı, vasıf değişikliği yapılarak kat karşılığı yahut gelir paylaşımı modeli ile bu gayrimenkullerin kıymetlendirilmesi, iktisada kazandırılarak gelir elde edilmesi hedefiyle yapılan bu plan değişikliği teklifi ile mer’i plan yapılaşma şartları aşılmayarak bölge bütünlüğüne hitap etmesi açısından kelam konusu parselin ‘Ticaret+Konut Alanı’ işlevine alınması hedeflenmiştir” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.