Japon Hükümetinden Bellek Üreticilerine 680 Milyon Dolarlık Destek

Posted by

Kioxia ve Western Digital, Japonya’daki ortak girişimleri Fab 7 3D NAND üretim tesisinin Japon hükümetinden 92,9 milyar ¥’e (680 milyon $) kadar destek alacağını söyledi. Sağlanan sübvansiyon, Japonya’daki yarı iletken üretim endüstrisini desteklemek için hazırlanan hükümet programının yalnızca bir parçası.

Kioxia, Fab 7 tesisini Yokkaichi Operasyonları’nda 2020’nin sonlarında inşa etmeye başladı. Kioxia ve ortağı Western Digital, bu sonbaharda 112 katmanlı ve 162 katmanlı 3D NAND bellek üretimine başlamak için fabrikayı üretim araçlarıyla donatıyor. Her şey tamamlandığında yeni teknolojilerle desteklenen 3D flaş yongaların üretimi başlayacak. Western Digital CEO’su David Goeckeler ise desteklerinden ötürü yetkililere teşekkür etti:

Japon hükümetinin bellek ve veri depolama teknolojilerinin önemini kabul etmesinden memnunuz, çünkü bunlar yarı iletken endüstrisinde kritik yenilikler olmaya devam ediyor. Stratejik ortağımız Kioxia ile birlikte uzun vadeli başarıyı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.

3D NAND ve DRAM bellekler, bilgisayarlar, sunucular, akıllı telefonlar ve bugün kullandığımız neredeyse her elektronik cihaz için çok önemli. Ancak bu yongaların her ikisini de üretmek finansal açıdan riskli. Fiyatları tamamen arz ve talep faktörlerine bağlı. Sonuç olarak, hükümetler son yıllarda DRAM ve NAND üreticilerini destekleme konusunda isteksiz davrandılar.

Japon hükümeti, 3D NAND üretimi hakkındaki görüşlerini değiştirerek üreticileri destekleme kararı aldı. NAND üretimi dünyada kâr getiren en iyi işlerden olmayabilir. Ancak Kioxia ve Western Digital’in bu sektörde önemli bir rolü var. NAND üreticileri, bir sürü malzemeye ihtiyaç duydukları ve bu fabrikaları çalıştırmak için binlerce mühendis tuttukları için yerel yarı iletken üretim endüstrisinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.