Japonya’da tayfun alarmı

Posted by

Geçtiğimiz hafta mevsim normallerinin üzerinde seyreden çok sıcaklarla gündeme gelen Japonya’da bu sefer tayfun alarmı verildi. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), Doğu Çin Denizi’nde kuzeye ilerleyen Aere Tayfunu’nun yarın ülkenin güneybatısındaki Kyushu Adası’nda karaya çıkacağını açıkladı.

Güney Kyushu ve Shikoku Adası’nda yarın sabaha kadar 200 milimetreye varan yağış beklendiği duyurulurken, uzmanlar sel ve toprak kayması riskine karşı halkı tetikte olmaya çağırdı. Miyazaki eyaletindeki Nichinan kentinin idaresi, toprak kayması riski nedeniyle 16 bin şahsa tahliye davetinde bulundu. Öte yandan, bugün saatte 90 kilometreye varan rüzgarlara neden olan tayfunun, Çarşamba gününe kadar Kyushu’ya ve ülkenin öbür batı bölgelerine şiddetli sağanak yağışlar ve rüzgarlar getireceği açıklandı.

2019’DA BÜYÜK ZİYANA NEDEN OLMUŞTU

Japonya’da son yıllarda görülen en şiddetli tayfun olan Hagibis Tayfunu 2019 yılında ülkeyi vurmuş, en az 77 kişi hayatını kaybederken 9 kişi kayıp olarak kayıtlara geçmişti. Ülkede 200 ırmağın taşımasına, 10 bini aşkın konutta maddi hasar meydana gelmesine neden olan tayfun 140 farklı bölgede toprak kaymalarını tetiklemişti. Binlerce hanede elektrik ve su kesintisi de yaşanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.