Kanada’da çok sıcaklar rekor kırıyor

Posted by

Kanada Meteoroloji Hizmetlerinden yapılan açıklamada, Winnipeg’de hafta sonu yapılan ölçümlerde sıcaklığın 37 santigrat derece olarak kaydedildiği ve bunun da 1888 yılının bu periyodunda bu kentte ölçülen 33,3 santigrat derece olan rekoru kırdığı belirtildi.

Açıklamada eyalet genelindeki birçok kentte hafta sonu rekor sıcaklıkların görüldüğü duyuruldu.

Sıcaklık 36,9’a yükseldi

Buna nazaran Carman kentinde kaydedilen 36,9 santigrat derecelik sıcaklık, 1911’deki 32,8 santigrat derecelik 111 yıllık rekoru gölgede bıraktı.

Sprague kentinde kaydedilen 34,8 santigrat derece, 1933’teki 34,4 santigrat derecenin biraz üzerine çıkarak rekor yeniledi.

132 yıllık rekor kırıldı

Açıklamada Manitoba eyaleti genelinde 21 kentte rekor sıcaklıklar kaydedildiği ve eyalet başşehri Winnipeg’de kırılan rekorun, son 134 yılın en sıcak haziranı olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

Kanada’nın en büyük metropolü Toronto’da da bu ay başında 32,1 santigrat derece ile rekor sıcaklık kaydedilmiş ve bu sıcaklığın, yılın bu periyodunda 1944’te kaydedilen 31,1 santigrat dereceye nazaran rekor olduğu açıklanmıştı.

Uzmanlar, halka güneş ışınlarına direkt maruz kalınmaması daveti yaparken, çok sıcakların, bilhassa yaşlılar, bebekler, küçük çocuklar ve kronik hastalıkları olan bireyler için sıhhat riski oluşturabileceği ikazında bulunularak, çokça su içilmesini tavsiye edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.