Kanada’da yeni çocuk mezarları bulundu

Posted by

Kanada’da bir yatılı okul bölgesinde daha insan kalıntıları bulundu.

Alberta eyaletinde yaşayan yerli Saddle Lake Cree ulusu, yeni arşiv çalışmaları ile yatılı okul öğrencilerinin işaretlenmemiş mezarları olduğuna inandığı sayısız insan kalıntısı buldu.

Yerli ulusu tarafından yapılan açıklamada, 2004 yılından bu yana, eski Blue Quills yatılı okul alanının yakınında bulunan topluluk mezarlığında çok sayıda kısmi kalıntı keşfedildiği belirtildi.

Saddle Lake Meclis Üyesi Jason Whiskeyjack dün düzenlediği basın toplantısında, “Kazı yapılan alanda çocuk boyutunda iskelet kalıntıları vardı. Bu iskelet kalıntılarının hiçbiri tabutta değildi” dedi.

Kanada, yerli çocuklar için 20 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti. 

Large, 6-11 yaşları ortasında ölen ve kalıntıları hala açıklanmayan 215 öğrenciye ilişkin evrakların bulduğuna inanıldığını belirterek, “Kayıp çocukların sayısı çok fazla. Kurum, şiddet, hastalık, açlık, istismar ve vefatla boğuşuyordu” dedi.

2021 yılında mümkün mezar alanlarının araştırması için Acimowin Opaspiw Derneği’nin kurulmasıyla Baş araştırmacı Eric Large ve takımı tarafından topluluk üyelerinden şahit tabirleri derlendi ve aile üyelerini kaybetmiş beşerlerle konuşularak okulla ilgili arşiv kayıtları incelendi.

Piskopos Paul Terrio, mezar kayıtlarının özel olarak yatılı okul için değil, bölgede yaşayan topluluk için olduğunu ve okula ait mezar kayıtlarının bulunmadığını söyledi.

Araştırma grubu, kilise kayıtlarındaki 215’den fazla kayıp çocuğun olduğuna inandıklarını ve geçmişte birçok aile, konuta dönmeyen çocuklarının korktuklarından seslerini çıkaramadıklarını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.