Karneler ne vakit, saat kaçta dağıtılacak? Karne günü geldi…

Posted by

Öğrencilerin eğitim öğretim devri boyunca bekledikleri karne günü geldi. Karneler genel olarak 09:00 ile 10:30 saatleri ortasında dağıtılırken, öğlenci öğrenciler karnelerini 11:00 ile 12:00 saatleri ortasında alabiliyor. Karneler bugün okula gitmeyenler yahut daha geç bir saate gidenler tarafından okul müdürlüğünden de alınabiliyor.

Eylül ayında açılan okullarda öğrenciler yaz tatili öncesinde son günlerini yaşıyor. Öğrenciler yıl boyunca derslerinde gösterdikleri gayretin karşılığı olarak karneler alacak. Karneler 17 Haziran tarihinde verilecek.

KARNELER NE VAKİT, SAAT KAÇTA DAĞITILACAK?

Yurt genelinde milyonlarca öğrenci 17 Haziran 2022 Cuma günü karnelerini alacak. Karnelerin veriliş saati okuldan okula değişiklik gösteriyor. Öğrencilerin karnelerine saat 13:00’a kadar ulaşması bekleniyor.

Sabahçı öğrenciler karnelerini ekseriyetle 09:00 ile 10:30 saatleri ortasında alırken, öğlenci olarak nitelendirilen öğrenciler karnelerini 11:00 ile 12:00 saatleri ortasında alıyor.

Bugün okula gitmeyenler yahut daha geç bir saate gidenler okul müdürlüğünden karnelerini alabiliyor.

UZMANDAN KARNE GÜNÜ İÇİN TAVSİYELER

Uzman Psikoloğu Begüm Özkaya, berbat karnenin tek sorumlusunun öğrenciler olmadığını belirterek, berbat karne alan bir öğrenciye yanlış yaklaşımın gelecekte ki eğitim hayatını da olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Uzman Psikolog Begüm Özkaya, yaklaşan karne devri öncesi öğrenci velilerine yönelik değerli ikazlarda bulundu.

Özkaya öğrencilerin almış olduğu karnelerin yalnızca ders muvaffakiyet göstergesi olmadığını belirterek, “Anne ve babalar bilmelidir ki; karne yalnızca çocuğun ders muvaffakiyetinin ya da başarısızlığının göstergesi değil, tıpkı vakitte derslere iştirakin, arkadaş ve öğretmenleri ile olan münasebetinin, ilgi duyduğu ve duymadığı derslerin, okula ve öğrenmeye yönelik tavrının da bir göstergesidir. Bu manada, çocuklar karne aldıkları vakit, yalnızca notların üzerinde durmak çocuğun başka özelliklerini görmemizi engelleyebilir. Bu sebeple karnenin yalnızca ders başarısı olarak değerlendirilmemelidir. Birebir vakitte öğrencinin notları, okul muvaffakiyetini işaret etse de, başarısız olduğu taraflar öbür alanlarda başarılı olamayacağı manasına gelmemektedir” dedi.

“Çocuğun yanında tartışmayın!”

Özkaya, velilerin başarısız karnelerden ötürü öğrencilerin yanında tartışmamaları gerektiğine vurgu yapıp, “Özellikle kimi anne-babaların çocukların durumuna dair nedenleri pahalandırmak yerine birbirlerini suçlamaktadırlar. Babalar anneleri konuttaki öğretmen, anneler de babaları okul müdürü üzere görebilmektedir. Örneğin; baba, anneyi çocuğa dersini öğretemediği, anne de babayı çocuğu gereğince denetim etmediği için suçlayabilmektedir. Bu durumda ise ilköğretim çocukları kendilerini daha fazla hatalı, depresif, mutsuz, öğrenmeye karşı isteksiz; lise devrindeki çocuklardaysa daha çok olumsuz davranış tablolarıyla karşılaşılmaktadır” tabirlerini kullandı.

“Çözmek için adım atılmalıdır”

Uzman Psikolog Begüm Özkaya, berbat karnenin tek sorumlusunun öğrenci olmadığını tabir ederek, “Ayrıca berbat karnenin tek sorumlusu çocuk olmadığı bilinmelidir ve çocukla bu sorumluluğu paylaşmak gerekir. Çocuğun okul başarısızlığı hangi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir bunu bulmak ve çözmek için adım atılmalıdır. Bu nedenler; ferdî özellikler, aileden kaynaklanan sebepler, okuldan kaynaklanan sebepler olarak sıralanabilir” diye konuştu.

“Anne ve babaları şu yolu izlesin”

Özkaya, yanlış reaksiyon yahut yaklaşımların öğrencinin gelecekteki ki eğitim hayatını da etkileyeceğine dikkat çekerek şunları söyledi;
“Anne babaların izlemesi gereken yol şöyledir. Onları takdir ederek konuşmaya başlanmalıdır. Daha sonra berbat notların nedenleri araştırılmalı ve bu durumu düzeltmek için neler yapılabileceğine çocukla birlikte karar verilmelidir. Çocuğunuzun karnesini diğerlerine karşı bir övünme ya da utanma nedeni olarak kullanılmamalıdır. Birtakım aileler öncelikle maddi mükafata yönelebilir. Çocuğun en çok istediği oyuncak, bisiklet, bilgisayar oyununu almayı tercih edebilirler. ‘Aferin’ demek, tebrik etmek üzere birinci ödül sözel olmalıdır. Ondan sonra yaşına uygun maddi mükafatlar de alınabilir. Natürel maddi bedeli yüksek ikramların öğrenme ve okul başarısına hiçbir katkı sağlamadığı unutulmamalıdır.”

“Tatil dinlenmek manasına geliyor”

Son olarak Özkaya, tatilin dinlenme manasına geldiğinin altını çizerek, “Bazen ebeveynler tatilin dinlenmek manasına geldiğini unutabiliyorlar. Onlar için tatil daha çok makûs notların düzeltilmesi üzerine planlanan bir süreç haline gelebiliyor. Fakat çocukların karneleri berbat olsa bile tatilin bir kısmında dinlenmeliler. Ders tekrarı yahut telafisi ya da bu tatil orta devir olduğundan verilmiş ödevler varsa tatilin bitimine yakın vakitte başlanması daha uygundur. Anne ve baba olarak çocuğunuza vereceğiniz reaksiyonlar çocuğun öteki öğrenmelerini de etkileyecektir. Çocukları yeni bilgiler almaktan korkutmamak, karşılaştıkları zorlukları yenmeleri için cesaretlendirmek yalnızca tahsil yıllarındaki muvaffakiyetlerini değil ömür kalitelerini de arttırmaya katkı sağlayacaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.