Kazdağları’ndaki tüneller Ağustos’ta açılacak

Posted by

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde Kazdağları’dan geçen Assos ve Troya Tünelleri’nin Ağustos ayında açılması planlanıyor. Yüzde 90’ı tamamlanan projenin belirtilen müddetten 10 ay evvel hizmete girmiş olacak. Bu sayede 50 dakika süren yol, 5 dakikaya inecek.

AK Parti Vilayet Lideri Naim Makas, Ezine Belediye Lideri Güray Yüksel, AK Parti Ayvacık İlçe Lideri Fatih Kocabıyık, parti yöneticileri ve basın mensuplarıyla birlikte yüzde 90’ı tamamlanan Assos ve Troya Tünellerini inceledi.

Ayvacık ile Küçükkuyu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Assos ve Troya Tünellerinin imali 2016 yılında başladı. Bin 700 metre çift tüp Assos Tüneli ve 4 bin 17 metre çift tüp Troya Tünelinin kazı+destekleme, en son kaplama betonu ve üst yapı (asfalt) imalatları tamamlandı. Aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme imalatları ise tüm süratiyle devam ediyor. 600 işçi ve 160 iş makinesiyle 24 saat aralıksız vardiya sistemiyle devam eden tünellerin Ağustos ayında tamamlanarak trafiğe açılması planlanıyor.

BÖLGE TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Küçükkuyu rampalarındaki mevcut yolun konforsuz ve virajlı olması sebebiyle çok tercih edilmeyen bu güzergâh, yeni bölünmüş yolun ve tünellerin trafiğe açılması ile birlikte çok daha fazla tercih edilir hale gelecek ve bölge turizmine önemli katkıda bulunulacaktır.

YOL MÜHLETİ 50 DAKİKADAN 5 DAKİKAYA

Assos Tüneli – Küçükkuyu ortası 12,15 kilometre olan uzaklık 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 kilometreye düşecek. Yolun bölünmüş olarak trafiğe açılması ile yol sürüş konforu artacak ve 50 dakika olan mühlet de 5 dakikaya inecek. Bu durum gidiş-geliş olarak çalışan yolda kazaları en düşük düzeye indirerek can ve mal kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt olmak üzere toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayarak ülke iktisadına katkıda bulunulacak.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.