Kirazın yararları nedir? Kiraz yemenin yararları nedir? Kiraz neye düzgün gelir?

Posted by

Kiraz birçok rahatsızlık için yararlıdır. Birebir vakitte kilo vermeye yardımcı olan bir meyve, yazın sıvı kaybını azaltmak ve serinlemek isteyenlerin de birinci tercihi oluyor. İşte kirazın saymakla bitmeyen yararları…

* Anti-İnflamatuar tesiri vardır:

İnflamasyon, bedenin hastalığa ve yaralanmaya verdiği doğal bir yansıdır. Kısa vadede sorun yaratmaz lakin inflamasyonun müddeti uzadıkça kronik problemler doğar. Sebzeler ve meyveler çoklukla inflamasyonu azaltmada kıymetli rol oynar. Antioksidan ve anti-inflamatuar tesirlerin yaşlanmayı yavaşlattığı, kalp, kanser, diyabet ve obezite üzere kronik hastalıklardan koruduğu bilinir.

* Gut Hastalığı ataklarını önleyebilir:

Kirazın anti-inflamatuar özelliği gut hastalığını yatıştırmada tesirli olabilir. Ani ve şiddetli eklem ağrılarıyla karakterize olan gut, kandaki yüksek ürik asit düzeyleri nedeniyle tetiklenir. Zira atık olan ürik asit, eklemlerde kristalleşerek ağrıya ve şişmeye neden olur. Kiraz ürik asit istikrarını müdafaada yardımcı olabilir.

* Tansiyon düşürücü tesiri olduğu bilinir:

Yüksek ölçüde polifenol içeren kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum deposu kiraz, bedenden fazla sodyumun atılmasını, potasyum-sodyum istikrarının sağlanmasını ve bu sayede de tansiyon düzeylerinin korunmasını sağlamada destekçidir. Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların için değerli bir risk faktörüdür. Kiraz kalp sıhhatinin korunmasında tesirlidir.

* Bağışıklık sistemi işlevinde değerli bir yeri olan melatonin içerir:

Kiraz, doğal bir melatonin kaynağıdır. Uygun ruh hali ve uyku üzerinde belirleyici olan melatonin, uykusuzluk çekenler için uykuya dalmayı kolaylaştırır. Araştırmalar, kirazın uyku kalitesi ve mühletini arttırdığına işaret ediyor. Lakin daha çok araştırmaya muhtaçlık bulunuyor.

* Atletler için faydalıdır:

Kirazın hem profesyonel hem amatör spor yapanlar için idman sırasında dayanıklılığını artırdığına dair araştırmalar mevcut. Kirazın düşük glisemik indeks, anti-inflamatuar, anti-oksidatif ve kan akışını artırma özelliği sayesinde güç verdiği düşünülüyor. Antrenman sonrası kas hasarını ve ağrıyı hafifleterek kasların toparlanmasına da yardımcı olabilir.

* Kilo vermeye yardımcı olur:

Kiraz uygun bir lif kaynağı olarak zayıflama diyetlerine eklenebilecek bir meyvedir. Lifli besinler tokluk hissi vererek çok yemeyi engellerken tokluk mühletini de uzatmış olur. Kiraz düşük glisemik indeksliyle de kilo vermede destekçiniz olabilir. Vitamin zengini bu meyvenin bedendeki toksinleri de temizleyici bir özelliği bulunur.

* Cildi canlandırır:

Kirazın cilde yararları içerdiği vitamin ve minerallerden anlaşılabilir. C vitamini içeriği ile cilde parlaklık veren kiraz, antioksidanlar sayesinde de cildi matlaştıran ve yaşlı görünmesine sebep olan hür radikallerle savaşır. Güneşin ciltte yarattığı lekelenme üzere hasarların giderilmesinde yeniden destekçidir. Kirazları püre haline getirip bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu macunu yüzüne sürüp 10-15 dakika bekleyin ve daha sonra durulayın.

* Kabızlık sorununa tahlil olabilir:

Yetişkin bireyler için günlük güç muhtaçlığına nazaran meyve tüketim ölçüsü üç porsiyon olmaktadır. Bir su bardağı dolusu kiraz (yaklaşık 10-12 adet) bir porsiyon meyveye karşılık gelirken, kabızlık sorunu yaşayanlar gün içerisindeki tüm meyve tüketimini kiraz olarak tercih edebilmektedir. Lakin diyetlerine çeşitlilik katmak için öteki meyvelere de yer vermek isteyenler kirazı 1-2 porsiyon ile sonlandırabilir.

FAZLASI ZARAR!

Kiraz, çokça tüketebileceğiniz bir meyve değildir. Çok tüketiminde bağırsak hareketliliğini artırarak ishal yapabilir. Hatta kabızlık üzere meseleleri olanlar çoklukla kiraz sapı çayı içip rahatlama sağlayabilir. Potasyum içeriği kan sulandırıcı olduğu için kalp ve tansiyon sorunu olanlar daha dikkatli tüketmelidir.

KİRAZ KAÇ KALORİ?

Bir porsiyon (100 gram) kadar kiraz 63 kaloridir. Besin pahaları ise şöyledir:

* Protein: 1 g

* Yağ: 0.2 g

* Karbonhidrat: 16 g

* Lif: 2 g

* Potasyum: 222 mg

* C vitamini: 7 mg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.