Kraliçe 2’nci Elizabeth’in cenaze merasimine akın

Posted by

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in bugün düzenlenecek olan resmi cenaze merasimine, dünyanın dört bir yanından akın oluştu.

Devlet liderleri ve konuklar Kraliçe’ye son vazife için yola çıkarken, cenaze için hazırlıklar evvelden başladı.

Tören için çadır kurdular

The Mall caddesi ve cenaze aracının geçeceği güzergaha çadır kuran kimi vatandaşlar, merasimi izlemek için geceden beklemeye başladı.

2 bin konuk

Yoğunluk saatler geçtikçe artarken, hükümetin “Kapasite dolu, gelmeyin” ikazları da işe yaramadı.

Başkent sokakları dolup taşarken, resmi cenaze merasimine 2 bin konuğun katılması bekleniyor.

Mevlüt Çavuşoğlu Londra’da

Konuklardan 500’ünü devlet liderleri ve hükümet liderleri oluştururken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da dün İngiltere’ye hareket etti.

Londra’ya giden bir öteki isim olan ABD Lideri Joe Biden da Westminter Hall’de başkanlar için ayrılan balkondan Kraliçe’nin tabutuna baktı.

Gün içerisinde Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, AB Kurulu Lideri Charles Michel, Güney Afrika Devlet Lideri Cyril Ramaphosa’nın da ortalarında olduğu çok sayıda başkan taziye için Westminster Hall’e gitti.

Kral Charles ve İngiltere Başbakanı Liz Truss da cenaze merasimi için Londra’ya giden başkanlardan kimilerini kabul etti.

Güvenlik tedbirleri artırıldı

Cenaze merasimi öncesin güvenlik tedbirleri en üst düzeye çıkarılırken, Metropolitan Polis Teşkilatı ülke tarihinin gördüğü en büyük güvenlik operasyonlarından birini gerçekleştiriyor.

Bir başka yandan, güvenlik güçlerinin vardiyaları uzatılırken, müsaade günleri iptal edildi.

 Silahlı polisler, keskin nişancılar vazifelerinin başına geçti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.