Mehmet Muş: Pakistan ile ticaretimiz yüzde 22,5 arttı

Posted by

AA’nın haberine nazaran Türkiye-Pakistan İş Forumu, TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı. Burada bir konuşma yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçen yıl koronavirüs salgınına karşın Türkiye’nin Pakistan ile ticaretinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 22,5 arttığını bildirdi.

“İki ülke ortasındaki ticaret hacmi 1 milyar dolar düzeyine yaklaştı”

Bakan Muş, burada yaptığı konuşmada, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar düzeyine yaklaştığını belirterek, “2021 yılında koronavirüs salgınına karşın Pakistan ile ticaretimiz bir evvelki yıla nazaran yüzde 22,5 artış kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan’a yaptığı ziyaretlerde 5 milyar dolar gayesi konulmuştu. Bu yılın birinci 4 ayına baktığımız vakit geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 7’lik bir artış kelam konusu. Bu sevindirici lakin düzeyin çok gerisindeyiz.” dedi.

İki ülke iş dünyasının beklediği ve müzakerelerinin yürütüldüğü ticaret muahedesinde sona yaklaşıldığı bilgisini veren Muş, kelam konusu mutabakatla birinci olarak 5 milyar dolarlık amacın, akabinde da yeni gayelerin aşılacağına inandıklarını söyledi.

“Türkiye’nin Pakistan’daki direkt yatırımları 1 milyar dolar civarında”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ile Pakistan’ın her alanda yakın alaka içinde olmasına karşın ortadaki ticaret hacminin yetersiz olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Karşılıklı yatırımlarımız da istediğimiz düzeyde değil. Türkiye’nin Pakistan’daki toplam direkt yatırımları 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de toplam 233 Pakistan sermayeli firma bulunmaktadır. 2000-2020 periyodunda Pakistan firmalarının ülkemize yaptığı direkt yatırım ölçüsü 691 milyon dolar civarındadır. Müteahhitlik firmalarımız tüm dünyada olduğu üzere, Pakistan’da da kıymetli projeler gerçekleştirdi. Yaklaşık 3,5 milyar dolar meblağında 71 proje firmalarımız tarafından muvaffakiyetle tamamlandı.”


Toplantıya geniş iştirak oldu

Toplantıya, Bakan Muş’un yanı sıra Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkiye Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Savunma Bakanı Khawaja Muhammad Asif, Pakistan Federal Ticaret Bakanı Syed Naveed Qamar, Pakistan Federal Enformasyon ve Yayın Bakanı Marriyum Aurangzeb, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ile iki ülkeden yetkililer katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.