Mesken gereçleri dalı Antalya’ya çıkarma yapacak

Posted by

İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneği (İGEPAR), 12-15 Kasım 2022 tarihlerinde Sueno Deluxe Hotels-Belek Antalya’da, Gelecek Antalya Mesken Gereçleri Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor. Fuarda plastik konut gereçleri, züccaciye ve mesken dokuması bölümlerinin temsilcileri, 15 farklı ülkeden 200’den fazla alıcıyla bir ortaya gelecek.

İhracatı Geliştirme ve Pazar Araştırma Derneği (İGEPAR), 2022 yılının son çeyreğinde ihracata sürat verme çalışmalarında vites yükseltiyor. Bu doğrultuda İGEPAR Genel Lideri Fatih Yeşilyurt, 12-15 Kasım 2022 tarihlerinde Sueno Deluxe Hotels-Belek Antalya’da, plastik mesken gereçleri, züccaciye, mesken dokumacılık materyalleri kesimlerinden 85 firmayı ve 200’den fazla iş insanını Gelecek Antalya Konut Gereçleri Fuarı’nda bir ortaya getirmeye hazırlandıklarını söylüyor.

“Türkiye krizi fırsata çevirebilir”

Zorlu bir konjonktürden geçilirken, böylesi bir ortamda da üreticilerle alım kümelerini tıpkı tabanda buluşturacakları için heyecanlı olduklarını söz eden Yeşilyurt, “Uzakdoğu coğrafyası başta olmak üzere dünyaya çapındaki başka üreticilerin gaye pazarlara uzaklıkları ve navlun fiyatlarının artması, alım kümelerini son periyotta hayli zorluyor. Bundan yola çıkışla Türkiye, son periyotta jeopolitik avantajı sayesinde ihracatta ön plana çıkarak krizi fırsata çeviriyor” diyor. Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te ise elektrik & aydınlatma bölümü ve plastik mesken gereçleri ile alakalı çok daha geniş iştirakli bir tertip için de hazırlıklara başladıklarını kaydediyor. “Gelecek Antalya Mesken Gereçleri Fuarımızla yılı güçlü bir biçimde kapamaya hazırlanırken, İGEPAR olarak bu atacağımız bu adımla da 2023’e daha sağlam bir formda girmek istiyoruz” diyen Yeşilyurt, bahisle ilgili önümüzdeki günlerde yeni satış tertiplerinin da ayrıntılarını paylaşacaklarını aktarıyor.

“2024 maksadı, 2023 yılında tutturulabilir”

Bununla bir arada geçtiğimiz günlerde Orta Vadeli Plan (OVP) da açıklandı. Resmî Gazete’nin 4 Eylül 2022 tarihinde yayımlanan yinelenmiş sayısında 2023-2025 periyodunu kapsayan OVP’ye nazaran ihracatın, 2022 sonunda 255 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceği varsayım edildiğini lisana getiriyor. Bu noktada Fatih Yeşilyurt, “OVP’ye nazaran Türkiye’nin 2023’te 265 milyar dolar, 2024 yılında 285 milyar dolar, program sonunda da 305 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmesi hedefleniyor. İhracattaki son periyottaki artış da herkesin malumu. Yakaladığımız bu ivmeyi 2023 yılının birinci çeyreğinde de devam ettirebilirsek, 2024 ihracat maksadının 2023 yılından yakalanmaması işten bile değil” diyerek kelamlarına son veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.