Müsaadesiz girdikleri kanyonda mahsur kalan 15 kişi, 9 saat sonra kurtarıldı

Posted by

Karabük’ün Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonunda müsaadesiz tabiat seyahatine çıktıktan sonra mahsur kalan 15 kişi jandarma, AFAD ve UMKE gruplarının çalışmalarıyla kurtarıldı. 9 saat sonra mahsur kaldıkları yerden kurtarılan seyahat grubunun içerisindekilerin çoğunluğunun hakim ve savcılardan oluştuğu öğrenildi.

Olay Şimşir Deresi Aslandibi mevkiinde meydana geldi. Ankara’dan Karabük’e gelen 15 kişilik takım Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonunda seyahat düzenledi. Ortalarında hakim ve savcıların da bulunduğu takım kanyon istikametine yürüyüşe başladıktan bir müddet sonra indikleri bölgede mahsur kaldı.

Gruptan bir kişi bulunduğu bölgeden çıkarak 112 Acil Davet Merkezi’nden yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine jandarma, AFAD ve UMKE grupları sevk edildi. Hazırlıklarını tamamlayan grupların çalışmaları sonucunda birinci evvel 6 kişi, daha sonra 9 kişi olmak üzere 15 kişi, 9 saat sonra mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı. Kurtulmaya çalıştığı yerden düşerek yaralanan bayan hakim sıhhat gruplarının birinci müdahalesinin akabinde Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, kurtarma çalışmalarını beraberindeki Kaymakam Yasin Fazilet, Vilayet Jandarma Kumandanı Kd. Albay Garip Gümüş ve AFAD Vilayet Müdürü Gazanfer Erbay ile takip etti.
Gürel, kurtarılan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Olayla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Gürel, geçtiğimiz günlerde bölgede yaşanan sel felaketi sonrası derelerde bir kısım heyelanlar oluştuğunu belirterek, “15 Haziran prestijiyle bölgemizde orman alanına girmek yasaklandı. Buna karşın bizden habersiz bir küme Şeker Kanyonu içerisine yürüyüş yapmak istemişler lakin etraftaki bir kısım pürüzlerden ötürü geri dönememişler” dedi.

Olayın haber edilmesinin akabinde grupların bölgeye sevk edildiğini aktaran Gürel, “Kurtarma çalışmaları devam etti. Şu an prestijiyle 6 arkadaşımız kurtarıldı. Başka arkadaşların da kısa bir mühlet sonra gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlara ikazlarda bulunan Gürel, kanyonlara girmeden evvel Kaymakamlıktan müsaade almaları gerektiğini ve yanlarında bir rehber bulundurmaları gerektiğini söyledi. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.