Ormanda konaklamak ve mangal yapmak 3 ay yasak

Posted by

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, orman yangılarının önlenmesi hedefiyle 1 Haziran tarihinden 1 Kasım’a kadar ormanlık alanlarda konaklanmasının ve mangal yapılmasının yasaklandığını duyurdu.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, orman yangınlarının önlenmesi ve bunun önüne geçilmesi münasebetiyle “Orman Yangını Hazırlıkları Kıymetlendirme Toplantısı” gerçekleştirdi.

Yapılan toplantıda 1 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar geçerli olmak üzere yeni kararlar alındı. Bu çerçevede resmi tescilli piknik, mesire alanları harici her türlü ormanlık alanlarda mangal, semaver üzere ateşli piknik yapılması, dilek feneri, meşale, havai fişek ve gibisi yangın çıkmasına sebep olabilecek materyallerin sokulması ve kullanılması yasaklandı.

Ormanlık alanlarda konaklama yapılması, orman içinde ATV, UTV ve bunun üzere araçların evvelden belirlenmiş alanlar dışında kullanılması yasaklandı. Orman işletme müdürlükleri tarafından belirlenen güzergahlarla hudutlu olmak kaidesiyle ulusal, milletlerarası sportif ve eko turizm gayeli kullanımlar için müsaade alınması mecburî hale getirildi.

ATEŞ YASAK 

Kocaeli ili sonları içindeki ormana bitişik alanlarda ve ormanlık alanlara 4 kilometre arada anız ve bağ bahçe paklığı maksadıyla denetimli dahi olsa ateş yakmak yasaklandı. Bu alanlarda takımların duracağı ve kurallara uymayanlara cezai süreç uygulanacağı bildirildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.