Reşat altın 104 yıl sonra tekrar basıldı

Posted by

Türkiye’de 1909-1918 yılları ortasında yapılan Reşat altının üretimine yine başlandı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, yurttaşların yüksek ilgisi nedeniyle ve piyasadaki uydurma basımların önüne geçebilmek hedefiyle Reşat altın basımına yine başlandığını bildirdi.

5 FARKLI GRAMAJ DEĞERİ

Reşat altının 104 yıl sonra tekrar basılmasına ait Darphane’nin Beşiktaş’taki genel müdürlük binasında düzenlenen toplantıda konuşan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Darphane’nin 1467’de İstanbul’un fethinden sonra süratle genişleyen imparatorluğun para gereksinimini karşılamak gayesiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğunu, 555 yıllık kadim bir devlet kurumu olduğunu söyledi.

Darphane’nin üretimini yaptığı para, pahalı kağıt ve evraklara ait bilgiler veren Şahin, Reşat altının 1909-1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nin padişahlık makamında bulunan Sultan Reşad’ın tahta çıkışı anısına Darphane tarafından 5 farklı gramaj kıymetine sahip olarak basıldığını anlattı.

Şahin, yurttaşlar tarafından ağır istek görmesi nedeniyle sarrafiye piyasasında da yüksek ilgi duyulan Reşat altınların tekrar basılması istikametinden gelen talepler doğrultusunda üretim sürecinin başladığını bildirdi.

“ZAMAN VAKİT KAÇAK ÜRETİM YAPILIYOR”

Abdullah Yasir Şahin, üretim hakkı yalnızca Darphanede olan bu eserlerin kimliği bilinmeyen şahıslarca yurt içi ve yurt dışında üretilip, kaçak olarak piyasaya sürüldüğünü belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü

“Güvenlik güçlerinin farklı vakitlerde yapmış olduğu operasyonlarda çok kıymetli ölçüde Reşat altına el konulmaktadır. Yöntemsiz biçimde üretimi yapılan bu altınların ayar ve tartıları standart dışı olduğundan, vatandaşlar da bilmeyerek aldıkları için çok büyük ziyan görmekte ve mağdur olmaktadır. Bu durum kamu ve toplum faydasına da değerli ölçüde ziyan vermektedir. Bununla birlikte tartısı ve ayarı standart olmayan bu imitasyon altınlarını yetkisiz biçimde üreten bireyler de bu işten haksız ve kayıt dışı yararlar elde etmektedir.”

“ASLINA UYGUN ÖZELLİKLERDE TEKRAR ÜRETİLMEYE BAŞLANDI”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, bahsettiği sebepler nedeniyle üretim hakkı yalnızca Darphane’de olan Reşat altınların, ayar, yük ve güvenlikli bir standartla aslına uygun teknik özelliklerde, tekrar üretilmeye başlandığını söyledi.

Şahin, 5 farklı gramda, 22 ayar (916,6 milyem) olarak üretilen bu altınların, aslına uygun biçimde ayar ve yük toleranslarının binde iki olarak üretildiğini ve bugün prestijiyle piyasaya arz edilmeye başlandığını bildirdi.

ALTININ ÖN VE ART YÜZÜNDE BULUNANLAR

Abdullah Yasir Şahin, tekrar üretimine başlanılan Reşat altınların ön yüzünde V. Mehmed Reşad’ın tuğrasının, çapraz iki meşale ile defne yaprağından çelenk yer aldığını aktardı.

Tuğranın alt kısmında Mehmed Reşad’ın cülusunun kaçıncı yıl dönümünde basıldığının yazıldığını lisana getiren Şahin, şu bilgileri verdi:

“Tuğranın yanında ise ‘reşad’ muharrir. Tekrar ön yüzün üst tarafında da 7 tane yıldız vardır. Sikkelerde yer alan meşale, bilgiyi, aydınlığı ve uygarlığı temsil etmektedir. Yapraklı defne kısımlarından oluşan çelenk, zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil eder. Yedi adet yıldız ise çeşitli Anadolu ve Rumeli’de bulunan eyaletleri temsil eder. Art yüzünde İstanbul’da basıldığını belirten ‘Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye’ yazısı, çabucak altında ise Mehmed Reşad’ın tahta çıktığı Rumi ‘1327’ tarihi yer alır. Etrafında ise ön yüzündeki üzere defne yaprağından çelenk yer almaktadır. Üst kısımda ise bir adet yıldız yer almaktadır.”

REŞAT ALTIN ALACAKLARA UYARILAR

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, kelam konusu eserlerin Darphane tarafından basılmasının verdiği garantiye ek olarak, gözle görülemeyecek ölçülerde mikro metinle ek güvenlik özellikleri kullanıldığını kaydederek, şu ikazlarda bulundu:

“Vatandaşlarımıza, kuyumcularımızdan Reşat altın satın almak istediklerinde kesinlikle Darphane tarafından üretilmiş güvenlikli eserleri talep etmelerini öneriyoruz. Böylelikle alırken yeniden aslına uygun olarak basılmış yanlışsız eserlere sahip olacaklardır. Daha sonra satarken milyem ve gram kıymetindeki doğruluktan ötürü rastgele bir ziyanla karşı karşıya kalmayacaklardır. Reşat altınlarda bulunan güvenlik ögeleri yüksek çözünürlükteki akıllı telefonların kameralarıyla rahat ve kolay bir biçimde denetim edebilme imkanına sahiptir.

Ön yüzünde bulunan meşalelerden soldakinde ‘yuvarlak’ işaret, sağdaki meşalede ise açıları Darphane tarafından özel yollarla ölçülebilen muhakkak açılarla üretilmiş ‘dörtgen’ yer almaktadır. Art yüzeyinde ise defne yaprağından oluşan çelenkteki muhakkak defne yapraklarında ölçüleri yeniden Darphane tarafından özel metotlarla ölçülebilen ve üretim yılını belirten Arapça ‘2022’ ibaresi yer almaktadır. Bu güvenlik ögeleri her yıl değişecektir.”

8 BİN 300 ADET ÜRETİLDİ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şahin, bu altınların 1918’den sonra üretilmediğini lakin piyasada alım-satımının sürdüğünü kaydederek, ağır talep üzerine üretime başladıklarını söyledi.

Kuyumculardan gelen talep üzerine üretime devam edeceklerini aktaran Şahin, 1918 öncesi üretilip de şu anda piyasada kaç adet olduğuna dair bir bilgilerinin bulunmadığını lakin çok sayıda düzmece ve taklit eserin sirkülasyonda olduğunu bildirdi.

GÜVENLİK ÖGELERİ HER YIL DEĞİŞECEK

Abdullah Yasir Şahin, şu anda 8 bin 300 adet özgün Reşat altın ürettiklerini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Bunları vatandaşlarımızın muhtaçlığını karşılamak üzerine kuyumculara veriyoruz. Kuyumcular üzerinden vatandaşlara gidiyor. Vatandaşlarımız alacakları Reşat altının Darphane tarafından basıldığından emin olsun. Piyasada sahteciliği çok yaygın. Cep telefonundan yüksek çözünürlükteki kamerayla fotoğrafını çekip yahut büyüterek bahsettiğim 2022 yazısının görebilecekler. Özgününde bu sayılar yok. Bu, bizim bastığımız altınlarla ilgili bir güvenlik ögesidir. Güvenlik ögelerimizi tedbir olarak her yıl değiştireceğiz.”

FİYATI NE KADAR?

Şahin, Reşat altının piyasada pahasına ait soru üzerine, “Şu anda 6 bin 400-6 bin 450 TL aralığında lakin gün içerisinde değişiyor biliyorsunuz. Alım-satım fiyatı ortasında şu anda 70-80 liralık fark bulunuyor” halinde konuştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.