RTÜK üyesi Taşcı, Müge Anlı’nın programı için harekete geçti: Yayın etik unsurlarını hiçe saydığı açıkça görülmekte

Posted by

Radyo ve Televizyon Üst Konseyi üyesi İlhan Taşcı, ATV’de yayınlanan Müge Anlı’nın sunuculuğunu yaptığı “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programının, “yayın etik unsurlarının hiçe sayılması” nedeniyle derhal bir kıymetlendirme raporu düzenlenmesini ve üst heyetin gündemine alınması için talepte bulundu.

Taşcı, dilekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“ATV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta hafta içi her gün saat 10:00’da yayınlanan ve sunuculuğunu Müge Anlı’nın yaptığı ‘Müge Anlı ile Tatlı Sert’ isimli programın, 14-15.06.2022 tarihinde yayınlanan kısmında; doğumunda bir aileye para karşılığı evlatlık verilen 18 yaşındaki genç kızı aramak için biyolojik anne ve iki çocuğu konuk olarak katılmış ve genç kız telefonla programa katılmıştır.

Hafta sonu üniversite imtihanına girecek olan genç kız doğal olarak biyolojik ailesine reaksiyonunu lisana getirerek kendileriyle görüşmek istemediğini lisana getirmiştir. Müge Anlı genç kızın tepkine hak vererek ‘şu an çok sonlu olduğunu, gece düşünmesini ve sonraki gün tekrar görüşmek istediğini’ belirterek mevzuyu bitirmiştir. 15.06.2022 tarihli programda tekrar telefonla bağlanan genç kızın daha sakin olduğu görülmüş lakin biyolojik ailesiyle katiyen görüşmeyeceğini tekrarlamıştır.

Daha sonra genç kızın şu anki amcası ve babası programa telefonla katılarak kızlarının biyolojik ailesiyle görüşmesini, kendilerinin de dilek ettiğini fakat zamanlamanın çok yanlış olduğunu, genç kızın bu hafta sonu üniversite imtihanına gireceğini, bu olay nedeniyle moral bozukluğu yaşadığını belirtmeleri üzerine Müge Anlı, ‘Şimdi Ahmet Beyefendi, sizin kızınız altı ay önce kaçmadı mı konuttan? Sizin kızınız altı ay önce konuttan kaçtı mı? Tamam yani sizin kızınızın da aslında hani imtihana çok da hazırlanışını…, burada açık açık da beni konuşturmayın… Artık hepimiz, birtakım şeyleri ben söylemiyorum, hepimiz birbirimizi biliyoruz. Demek ki bu çocuğun da bir şeyleri var yani, bir sığınma muhtaçlığı var… Artık imtihan haftası diyerek de güya hani hiçbir şey olmamış, her şey çok olağanmış de, imtihan haftasında kızın başı karışıyormuş üzere olmasın, ben üniversite imtihanına tekraren girdim valla baş da karışmıyor, ne klakson çalınca dikkatin dağılıyor dışarıdan, ne bilmem ne de bilmem ne. Biliyorsan sorunun karşılığını geçiyorsun tıkır, tıkır, tıkır yapıyorsun, ne yanıtını kaydırıyorsun ne orada yanda öksüren biri dikkatini dağıtıyor, benim niçin dikkatimi dağıtsın? İki defa iki dördü ben biliyorsan yandaki öksürüyor diye dördü beş yapacak halin yok. Hiçbir şeyin etkilemediğini bilelim, hiçbir şeyinde etkilemediğinin farkına varalım, Allah sıhhat versin sıhhat sorununu bir kenara tutuyorum, bilen sorunun karşılığını bilen tak tak, tak tak, tak tak yapar. O yüzden geçin, her şeyi de açık açıkta bana konuşturmayın…’ formunda sözlerde bulunmuştur.

ETİK UNSURLARINI HİÇE SAYDIĞI AÇIKÇA GÖRÜLMEKTE

Söz konusu programda, gençlerin tüm ömürlerini etkileyecek, geleceklerini şekillendirecek bu imtihana hazırlanırken, morallerinin bozulmaması, her türlü gerilimden uzak kalmaları gerektiği bilimsel bir gerçekken, sunucunun kendini haklı göstermek uğraşıyla, hayatının travmasını yaşayan genç kızın bundan etkilenmeyeceğini bilimsel otoriteymişçesine yorumlaması, bu travmayı klakson sesi ve öksürükle bir tutması, öte yandan genç kızın konuttan kaçtığını açıklayarak ikinci bir travmaya neden olması ve genç kızı aşağılamaya çalışması ile yayın etik prensiplerini hiçe saydığı açıkça görülmektedir.

ÜST KONSEY TOPLANTI GÜNDEMİNE ALINMALI

Söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını; 6112 sayılı Kanunun 8. unsuru birinci Fıkrası; (ç) bendinde yer alan, ‘İnsan onuruna ve özel hayatın kapalılığına saygılı olma unsuruna alışılmamış olamaz, kişi ya da kuruluşları tenkit sonları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı yahut iftira niteliğinde tabirler içeremez’, (e) bendinde yer alan ‘Irk, renk, lisan, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî niyet, mezhep ve gibisi nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez’ kararlarına açıkça karşıtlık oluşturmaktadır.

Yukarıda belirttiğim Kanun hususları uyarınca kelam konusu yayın için derhal kıymetlendirme raporu düzenlenerek birinci Üst Konsey toplantı gündemine alınması konusunda gereğini arz ederim.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.