Son 70 yılın en şiddetlisi yaşanıyor: İtalya 5 bölgede OHAL ilan etti

Posted by

SON 70 YILIN EN ŞİDDETLİSİ YAŞANIYOR

İtalya 5 bölgede
OHAL ilan etti

Küresel iklim değişikliği nedeniyle dünyanın birtakım bölgelerinde çok kuraklık yaşanırken, kimi bölgelerde çok yağışlar oluyor ve seller meydana geliyor. Akdeniz ülkesi İtalya’da ise çok kuraklık nedeniyle hükümet 5 bölgede inanılmaz hal (OHAL) kararı aldı.

Son 70 yılın en şiddetli kuraklık kriziyle karşı karşıya bulunan ülkede, Başbakan Mario Draghi başkanlığında toplanan Bakanlar Heyeti, bu durumdan en çok etkilenen kuzeydeki 5 bölgeye yönelik bir dizi karara imza attı. Bakanlar Şurası, Piyemonte, Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna ve Friuli Venezia Giulia bölgelerinde OHAL ilan ederken, krizi aşmak için yaklaşık 36,5 milyon euroluk kaynak ayırdı.

270 BİN KADAR ÇİFTLİK GÜÇ DURUMDA

Söz konusu kaynaktan en çok hisse, Emilia-Romagna (10,9 milyon euro) bölgesine tahsis edilecek.
İtalyan Ziraatçılar Derneğinin datalarında, bu bölgelerdeki 270 bin kadar çiftliğin sıkıntı durumda olduğu belirtildi. OHAL ilan edilen bölgelerden geçen ülkenin en büyük ve en uzun ırmağı Po’nun su düzeyi, kuraklık sebebiyle olağandan yüzde 80 daha az.

Buğday ve pirinç dahil ülkenin besin üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Po Irmağı Vadisi de yaklaşık dört aydır neredeyse hiç yağış almadı. Uzmanlar, ülke genelinde kuraklık krizinin ziraî üretimin yüzde 30’unu tehdit ettiğini ve şu ana kadar tarım alanında 3 milyar euroya yakın ziyana yol açtığını belirtiyor.

ÇİFTLİK HAYVANLARININ YAKLAŞIK YARISI TEHDİT ALTINDA

OHAL kamu güvenliği, kamu ve özel mülkiyetin gördüğü zararın onarılması ve halkın olağan ömür şartlarını garanti altına almak için gerekli acil müdahalelerin uygulanmasını sağlamak üzere “olağanüstü imkan ve yetki” vermeyi amaçlıyor. Euronews’te yer alan habere nazaran ülkenin en büyük tarım sendikası Coldiretti’ye nazaran kuraklık, Parma jambonunun üretildiği Po
Vadisi’ndeki hayvanların yarısını da tehdit ediyor.

Maggiore ve Garda göllerinde su düzeyi yılın bu vakti için olağanın altında seyrederken, daha güneyde Roma’nın içinden geçen Tiber Irmağı’nın düzeyi de düşmüş durumda.

ALPLER’DEN KOIPAN BUZUL 7 KİŞİNİN VEFATINA NEDEN OLDU

Kuraklığın bir öteki olumsuz tesiri de hidroelektrik güç üretiminin keskin bir halde düşmesi. Çünkü yüklü olarak İtalya’nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde yer alan hidroelektrik tesisler, gücün yaklaşık yüzde 20’sini üretiyor.

İtalya’da OHAL ilan edilmesi, Başbakan Mario Draghi’nin global ısınmayla temaslı olduğunu söylediği İtalyan Alplerindeki bir buzulun kopması sonucu en az yedi kişinin ömrünü yitirmesinden bir gün sonra geldi.

Yılbaşından bu yana yağış ölçüsünün evvelki yıllara göre yarı yarıya azalması ve son haftalardaki çok sıcaklar sebebiyle bu bölgelerde kimi belediyeler içme suyu kullanımında ve ziraî sulamada kısıtlayıcı tedbirlere başvurmak zorunda kaldı.

Ülkenin kuzey bölgesinde 100’den fazla belediye, su tasarrufuna yönelik tedbirler aldı.
Bu belediyelere son olarak Verona ve Pisa da katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.