TÜGVA datalarının sızdırılması davasında evrak uzmanda

Posted by

TÜGVA bilgilerinin tahrif (aslını değiştirme) edilerek sızdırılmasına ait davada belge ekspere gönderildi.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Ramazan Aydoğdu ve avukatıyla firari sanık Cihan Yücel’in avukatı katıldı. Müşteki-mağdur TÜGVA’yı ise avukatlar temsil etti.

Sanığın geçmiş yıllarda TÜGVA’da hangi misyonlarda bulunduğuna dair vakıftan istenen bilgilerin dava belgesine ulaştığını aktaran duruşma hakimi, vakıf yetkilisi Burak Kaya imzası taşıyan evrakın içeriğini salonda okudu.

Evrakta, sanık Aydoğdu’nun Eylül 2015 ile Ocak 2017 ortasında üniversite koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen komite çalışmalarında “bölge sorumlusu”, Ocak 2017- Aralık 2018 ortasında teşkilat koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen kurul çalışmalarında “1. ve 2. bölge sorumlusu” olarak etkin misyonlarda bulunduğu kaydedildi.

”SIZMA TEŞEBBÜSÜNDE BULUNMADIM”

Sanık Aydoğdu, vakıfta üst seviye misyonlar yaptığının TÜGVA’nın bu yanıtıyla doğrulandığını fakat eksik bilgi verdiklerini ileri sürerek “Orada vazife yaptım, sızma teşebbüsünde bulunmadım. Eksper raporlarından çıkacak sonuçları çok merak ediyorum. Sızma teşebbüsüm varsa bu da incelensin. Olay siyasi bir noktaya yanlışsız gidiyor” diye konuştu.

Sanık Cihan Yücel’in avukatı, son bir ayda dava evrakının gönderildiği 6 uzmanın mazeret sunarak belgeyi almadığını aktararak yeni bir görevlendirmeyle sağlıklı bir rapor aldırılması gerektiğini kaydetti.

TÜGVA’nın avukatları ise sanıklar hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini belirtti.

Mahkeme, dava belgesinin eksper listesinden seçilecek uzmanlara gönderilip, sanıklardan ele geçen evrakların incelenerek, rapor aldırılmasına karar verdi.

Daha evvel alınan orta karar mucibince dava belgesine atanan fakat mazeret sunarak belgeyi almayan uzmanlar hakkında gereğinin yapılması için ilgili kurumlara bildirimde bulunulmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı 19 Ekim’e erteledi.

3 YILDAN 10 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Ofisince hazırlanan iddianamede, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğüne 12 Kasım 2021’de bir ihbar gönderildiği aktarılıyor.

Şüpheliler hakkında, “Sosyal medyada yayınlanan temelsiz haberleri ‘metcihan’ isimli Twitter kullanıcısı olan gazeteciye servis edenlerin Vilayet Spor Müdürlüğünde çalışan Ramazan Aydoğdu olduğunu ortak arkadaşımızdan duydum. Hard diski de varmış, bilgileri konutunda saklıyormuş, gözü üzere bakıyormuş.” halindeki ihbar üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, Aydoğdu’nun 19 Kasım 2021’de gözaltına alındığı anlatılıyor.

İddianamede, dijital gereçlerde yapılan incelemede “tugvabelgeleri” isimleriyle 3 e-posta adresi ile şahsın Twitter’da da “tugvabelgeleri” ismiyle hesap açtığının tespit edildiği tabir edilerek Aydoğdu’nun gereçlerinde, TÜGVA’ya ilişkin bilgisayarlardan elde edildiği bedellendirilen vakıf evraklarına ilişkin kısa yolların bulunduğu, bir USB belleğin imajında, “metcihan” isimli Twitter kullanıcısının (Cihan Yücel) TÜGVA yönetici ve çalışanlarına ilişkin olduğunu belirttiği WhatsApp sohbetlerine ilişkin yepyeni görseller olduğu bedellendirilen ekran fotoğraflarının yer aldığı kaydediliyor.

TÜGVA’ya ilişkin bilgisayarlardan elde edildiği bedellendirilen vakıf evraklarına istek dışında ve hakkı olmaksızın erişim sağladığı belirtilen Aydoğdu’nun bunları manipüle edip değiştirerek kuşkulu Cihan Yücel’e gönderdiği anlatılan iddianamede, sanıklar Yücel ve Aydoğdu’nun ferdî data dokümanlarını fikir, aksiyon birliği içerisinde, maddi iştirak halinde hareket ederek herkese açık toplumsal medya hesaplarından paylaştığı öne sürülüyor.

İddianamede, Aydoğdu’nun, zincirleme formda “bilişim sistemindeki bilgileri bozma, yok etme, erişilmez kılma, sisteme bilgi yerleştirme”, zincirleme halde “kişisel bilgileri hukuka alışılmamış olarak ele geçirmek yahut yaymak” hatalarından 3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Yücel’in ise zincirleme biçimde “kişisel dataları hukuka alışılmamış olarak ele geçirmek yahut yaymak” cürmünden 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.