TÜİK en az KPSS 60 puan ile işçi alımı! Müracaatlar ne vakit bitiyor?

Posted by

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) merkez ve taşra teşkilatı ünitelerinde çalıştırılmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü unsurunun (B) fıkrası uyarınca Temizlik Vazifelisi ve Güvenlik Görevlisi alımı yapacağını açıkladı. En az lise mezunu adaylar ortasından istihdam edeceğini açıklayan kurum, tekrar adaylardan en az 60 KPSS puan kuralı arıyor. Müracaat koşulları ve sürecine ait merak edilen başka tüm ayrıntılar ise yayınlanan ilan ile duyuruldu. 

BAŞVURU BİÇİMİ VE TARİHİ

TÜİK işçi alımı müracaatları 3 Ağustos 2022 tarihinde başlayıp 12 Ağustos 2022 tarihine kadar devam edecek.

Adaylar e-Devlet üzerinden “Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı – Meslek Kapısı Kamu İşe Alım” hizmeti yahut “Kariyer Kapısı” (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) internet adresinden elektronik ortamda müracaatlarını basitçe tamamlayabilecek.

BAŞVURU EKRANI

GEREKLİ BELGELER

  • Diploma yahut mezuniyet dokümanı, (E-devlet üzerinden alınan barkodlu evrakın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

  • KPSS sonuç evrakı, (E-devlet üzerinden alınan barkodlu dokümanın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

  • Erkek adaylar için askerlik durum dokümanı, (Erkek adaylar için e-devlet üzerinden alınan barkodlu evrakın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

  • Koruma ve Güvenlik Vazifelisi konumuna müracaat edecek adayların, geçerlilik mühleti dolmamış Özel Güvenlik Vazifelisi Kimlik Kartı (silahsız), (Söz konusu dokümanın gerili ve önlü olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B kontratlı işçi konumlarında tam vakitli olarak misyon yapmakta iken kurumlarınca mukavelesi feshedilen ya da kontratını tek taraflı fesheden adayların, bir yıllık bekleme mühletini doldurdukları ile ilgili eski kurumlarından alınmış onaylı hizmet dokümanı. (Söz konusu evrakın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

BAŞVURU ŞARTLARI

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci hususunda belirtilen kuralları taşımak,

b) Tercih edilecek konum için aranan nitelikleri taşıyor olmak,

c) 2020 yılı KPSS (B) kümesi imtihanına girmiş olmak. Ön lisans seviyesi için KPSS P93 ve ortaöğretim seviyesi için KPSS P94 puanı temel alınacaktır. Adayların KPSS puanının, başvurduğu ilanın KPSS puan çeşidine uygun olması gerekmektedir.

d) Son müracaatın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü prestijiyle otuz yaşını doldurmamış olmak, (01.01.1992 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar başvurabilecektir.)

e) Rastgele bir kamu kurumunda çalışmakta iken vazifeden yahut meslekten ihraç edilmemiş olmak,

f) Rastgele bir kamu kurum ve kuruluşunda 4/B kontratlı işçi olarak çalışmıyor olmak,

g) Başvuracak adayların durumunun; “Sözleşmeli çalışanın hizmet kontratı temellerine karşıt hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca kontratlarının feshedilmesi yahut mukavele periyodu içerisinde Bakanlar Şurası Kararı ile belirlenen istisnalar hariç mukaveleyi tek taraflı feshetmeleri halinde fesih tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçmedikçe kurumların kontratlı işçi durumlarında istihdam edilemezler.” kararına uygun olması.

ÖZEL MÜRACAAT ŞARTLARI

a) Üniversitelerin ön lisans programlarının rastgele birinden mezun olmak,

b) ÖSYM Başkanlığınca yapılan 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanı KPSS P93 puan cinsinden taban 60 (altmış) ve daha üst puan almış olmak,

c) Son müracaat tarihinde, evrak tesliminde ve hizmet kontratı imzalanması sırasında mühleti dolmamış Özel Güvenlik Vazifelisi Kimlik Kartına (silahsız) sahip olmak. Özel Güvenlik Kimlik Kartını (silahsız) ibraz edemeyenlerin atama süreçleri gerçekleştirilmeyecektir.

d) Gece ve gündüz, iç ve dış yerde 24 saat aslına nazaran vardiyalı sistemde çalışmaya mahzur durumu olmamak,

e) 10/06/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu unsurunda yer alan kaideleri taşıyor olmak.

f) Misyonunu yapmaya mani sıhhat sorunu olmamak. Atanmaya hak kazanan adaylardan tam teşekküllü devlet hastanesinden sıhhat heyeti raporu istenilecektir. Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına Ait Yönetmeliğin 18 inci hususunda belirtilen “özel güvenlik vazifelisi olur” ibareli sıhhat konseyi raporunun aşağıda belirtilen konuları da içermesi gerekmektedir;

  1. Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık yahut kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,

  2. Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine mani teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,

  3. Göz: Görme pürüzü yahut gece körlüğü olmamak,

  4. Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasına mahzur teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak,

  5. Sağlık Heyeti Raporu uzunluk ve kilo bilgilerini içermesi gerekmektedir.

g) Erkeklerde 170 cm’den, bayanlarda 160 cm’den kısa uzunluklu olmamak ve uzunluk uzunluğunun santimetre cinsinden son iki sayısı ile kilosu ortasındaki fark 20’den fazla yahut az olmamak, (Örneğin; 175 cm uzunluğunda olan bir adayın kilosunun 75+20=95’ten fazla, 75-20=55’ten az olmaması gerekmektedir.)

a) Ortaöğretim kurumlarının (lise ve dengi) rastgele bir alanından mezun olmak,

b) ÖSYM Başkanlığınca yapılan 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanı KPSS P94 puan tipinden taban 60 (altmış) ve daha üst puan almış olmak,

c) Misyonunu daima yapmasına mani sıhhat sorunu bulunmamak,

d) Muhtaçlık halinde vardiyalı çalışma tertibine ahenk göstermek.

RESMİ İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.