Tunç Soyer: “Buca Metrosu ile ilgili türel bir pürüz kalmadı, kaldığımız yerden devam ediyoruz”

Posted by

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP İzmir Vilayet Başkanlığı’nda ilçe belediye liderleri ile durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün bir ortaya geldiği toplantı öncesi Buca Metrosu ile ilgili açıklama yaptı.

“SÜRECİ BİREBİR FİRMA YÜRÜTECEK”

Buca Metrosu’nu, ihaleyi kazanan Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş’nin yapacağını vurgulayan Soyer şöyle konuştu :

  • Buca Metrosu ile ilgili rastgele bir tüzel pürüz kalmadı. Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Münasebetiyle da bir düşünce yok. Süreci birebir firma yürütecek, ihale katılaştı. Hem milletlerarası ihale mevzuatına nazaran hem de Türk hukuku mevzuatına ve kamu ihale kanununa nazaran katılaştı Danıştay kararıyla. Artık kaldığımız yerden devam etmemizin önünde hiçbir tüzel mahzur yok.

‘AKIL ALACAK ÜZERE DEĞİL’

AKP kanadından Danıştay kararı ile ilgili “İhale tekrar yapılmalı” açıklamalarını kıymetlendiren Soyer şöyle devam etti:

  • Vallahi aklım duruyor. Üstelik ortalarında hukukçular var bunları söyleyenlerin. Bunları nasıl söylüyorlar inanamıyorum. Bilmiyorum, akıl alacak üzere değil. Yönetim Mahkemesi’nin kararı onaylandı. Yönetim Mahkemesi ne diyordu? ‘İki konunun yerine getirilmesi lazım’ diyordu. Biz Danıştay sürecini beklerken o iki hususu yerine getirdik. Hasebiyle aslında tüzel bir bahis kalmadı. Yani Danıştay’ın verdiği karar Yönetim Mahkemesi’nin kararını onadığı için ve biz Yönetim Mahkemesinin söylediği şeyi yaptığımız için aslında bitti süreç, tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden evvelki gün yapılan açıklamada Buca Metrosu’nun ihalesine yapılan itiraz üzerine Danıştay’a taşınan davada karar verildiği, Nurol-Yapı Merkezi Ortak Girişimi’nin teklifinin direkt geçerli kabul edilmesi talebinin uygun görülmediği belirtilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.