Türkiye, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri’ne 40 araç bağışladı

Posted by

Türkiye, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri‘ne araba ve otobüslerden oluşan 40 araç bağışladı.

Arnavutluk Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, araçların teslim merasimine Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleşi, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Lideri Tuğgeneral Arben Kingji, Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Muhammet Kelami Kablay ile Arnavutluk ordusunun temsilcileri katıldı.

Niko Peleşi, Arnavutluk Hükümeti ismine Türkiye’ye, Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu ve operasyonel kapasitelerinin artırılması için verdiği daima takviye için teşekkür etti.

Peleşi, çok sayıda Arnavut öğrencinin Türk askeri akademilerinde mezun olduğunu belirten ve bunu, 1992’den bu yana iki ülke ortasındaki iş birliğinin güçlü bir sütunu olarak nitelendirerek, “Bu yardım, Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu ve büyümesi, hareketlilik ve operasyonel yetenekler için bir dayanaktan çok daha fazlası. Çağdaş tarihimiz boyunca teşvik edilen süregelen temel bir bağın sembolüdür ve günümüzde birliklerimiz bir arada çalışıyor, birlikte eğitim alıyor” tabirlerini kullandı.

Peleşi, iki ülkenin savunma bakanlıkları ortasında iki askeri mali iş birliği muahedesinin imzalandığını belirterek, bilhassa mali mutabakatlar ve askeri hibeler aracılığıyla sağlanan sivil acil durum yardımlarını takdir etti.

Peleşi ayrıyeten, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın akabinde meydana gelen güvenlik zorluklarına ait şunları kaydetti:

“NATO’nun olduğu her yerdeydik ve NATO’nun var olduğu her vakit varlığımız bulunuyor. İttifaktaki yükümüzü paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Gergin ve tehlikeli güvenlik ortamıyla başa çıkmak her birimiz için bir meydan okumadır. Odağımızda, askeri yetenekleri ve kapasiteleri modernize etmeye ve geliştirmeye hazırlanmak olmalıdır. Bu doğrultuda NATO’daki müttefik ve ortaklarımızın takviyesinin yeri doldurulamaz.”

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Atay da bu yardımın Türkiye ile Arnavutluk ortasındaki kardeşlik ilgilerinin açık bir tezahürü olduğunu vurgulayarak “Arnavutluk’u, Balkanlar ve Avrupa’nın istikrarı ve güvenliği için kilit bir ülke olarak görüyoruz. Arnavutluk’un AB entegrasyonu yolundaki gayretlerini destekledik ve sürecin sonunda Birliğin yeni bir üyesi olarak görmeyi samimiyetle istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.