Ziraî maliyetlerde Mart ayı rekoru

Posted by

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Kurulu (ATAK) Lideri Ali Çandır, bu yıl Mart ayındaki aylık ziraî girdi fiyatları enflasyonunun, 2021 yılının bir yıllık enflasyonuna yaklaştığına dikkat çekti. 2015-2021 devri Mart ayları ortalama aylık enflasyonunun yüzde 0.74 ve yıllık enflasyon da yüzde 12.59 olduğunu belirten Çandır, ziraî girdilerde fiyatlama sisteminin büsbütün bozulduğuna işaret etti.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Kurulu (ATAK) Lideri Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mart ayı ziraî girdi fiyatları endeksini (Tarım-GFE) kıymetlendirdi.

Tarım- GFE’nin aylık yüzde 15.16 ve yıllık yüzde 105.70 ilan edildiğini belirten Çandır, “Bu sayılar, son bir yılda olduğu üzere aylıkta ve yıllıkta endeks tarihinin rekorları olmuştur. Yılbaşından itibaren ilan edilen aylık Tarım- GFE, daha evvel hiç karşılaşmadığımız derecede evvelki yılların toplam kıymetini katlayacak seviyede yüksek ilan edilmeye başlamıştır. 2015-2021 periyodu Mart ayları toplam Tarım-GFE aylık pahaları toplamı yüzde 5.2 ilan edilmişken açıklanan son sayı bunun 3 katı kadar olmuştur. Ziraî girdi fiyatları enflasyonunda son 6 aydır evvelki yılların toplamını aşan bir basamak tesiri görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜRETİCİLER AYLIK VE YILLIK OLARAK DAİMA ZİYAN ETMEKTEDİRLER”

Mart ayıda tarımda kullanılan mal ve hizmetlerin fiyatlarında aylıkta yüzde 16.12 ve yıllıkta ise yüzde 113.89’luk artış ilan edildiğini belirten Çandır, aylık gübrede yüzde 44.65, güçte yüzde 23.32, yemde yüzde 12.26’lik artış, yıllıkta ise gübrede yüzde 228.20, güçte yüzde 175.39, yemde 107.41’lik artışa dikkat çekti.

TÜİK’in açıkladığı Mart ayı ziraî üretici fiyat endeksi Tarım-ÜFE’nin aylık yüzde 12.02 ve yıllık yüzde 84.11 olduğunu belirten Çandır, “Mart ayı dahil olmak üzere son 7 aydır ilan edilen sayılar gösteriyor ki, ziraî üreticiler aylık ve yıllık olarak daima ziyan etmektedirler. Bu tespitin tek istisnası Ocak ayındaki aylık bilgiler olmuştur” dedi.

“GİRDİ FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK”

Yurtiçi ve yurtdışı üretici enflasyonlarının da tarımı etkilediğini belirten Çandır, “Mart ayında açıklanan aylık yüzde 9.19 ve yıllık yüzde 114.97 seviyesindeki yurtiçi üretici enflasyonu ile aylık yüzde 7.29 ve yıllık yüzde 105.82 seviyesindeki yurtdışı üretici enflasyonu, genel olarak bölümün geçmişten gelen maliyet yükünü gelecekte de artarak taşımaya devam edeceğini göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Çandır, TÜİK tarafından ilan edilen Nisan ayı yurtiçi ve yurtdışı üretici ile ziraî üretici fiyatları endekslerinin artmaya devam etmesinin tesiriyle önümüzdeki aylarda ziraî girdi fiyatlarının artmaya devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

“TÜKETİCİ KESİTE YANSIMA RİSKİNE HALA SAHİP”

Mart ayında tüketici enflasyonu TÜFE’nin aylık yüzde 5.46 ve yıllık yüzde 61.14 ilan edildiğini anımsatan Ali Çandır, Batı Akdeniz’in enflasyonunun aylık yüzde 5.46 ve yıllık yüzde 66.69 ilan edildiğini kaydetti.

Antalya’nın ve Batı Akdeniz’in 2 yıldır ülke ortalamasının üzerinde bir enflasyon yaşadığını söyleyen Çandır, “Biz bu yüksek seyri ekseriyetle kentimiz iktisadının ülke ortalamasının üzerinde bir performans gösterdiği vakitlerde gözlemliyorduk. Ülke ortalamasının altında bir ekonomik performans gösterirken ortalamanın üzerinde bir enflasyon yaşıyor olmamız, kentimiz ve bölgemiz üzerinde sıra dışı çok yük oluşturmaktadır” diye konuştu. Çandır, Antalya ve Batı Akdeniz açısından hayati kıymeti olan üretici kısmın maliyet yükünün yıllardır birikmeye devam ettiğini belirterek, “Üretici kesim üzerinde biriken bu yük, bir formda ve muhakkak bir müddette tüketici kesite yansıma riskine hala sahip bulunmaktadır” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.