15 yıl hapis cezası… Prens Harry’nin öldürülmesi için çağrıda bulunmuşlardı

İngiltere polis teşkilatı Metropolitan Polisi (MET) dün yaptığı açıklamada, Londralı Christopher Gibbons (40) ve Tyrone Patten-Walsh (36) isimli iki Nazi sempatizanı podcast yayıncısının dinleyicilere ırkçı, antisemitik, İslamofobik, homofobik ve kadın düşmanı görüşleri teşvik etmeleri sebebiyle toplamda 15 yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı.

Gibbons 8 yıla, Patten-Walsh ise 7 yıl hapis cezası aldı. MET, 2021’in Mayıs ayında gözaltına alınan ikilinin 7 Temmuz 2023de görülen mahkemede tüm suçlamalardan hüküm giydiklerini dünkü duruşmada ise, ‘terörist yayınları yayma suçundan ve terörizm yasasını ihlal etme suçundan’ hapis cezalarının açıklandığını belirtti.

PRENS HARRY VE AİLESİ İÇİN ÖLÜM ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

İki podcast yayıncısının, programlarında Prens Harry ve ailesi için ölüm çağrısında bulundukları ve İngilterede yaşanan sekiz ayrı terör eylemini övdükleri ifade edildi. MET, Gibbons’ın neo-Nazi çevrimiçi kütüphanesinde, aşırı sağcı konuşmalar ve propaganda belgelerinden oluşan 500’den fazla videonun bulunduğunu ve içeriğin 152 binden fazla kez görüntülendiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx