İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘füzeye imza’ tepkisi: ‘Bu nasıl bir siyaset?’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları devam ederken, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 128 kişinin daha saldırılarda hayatını kaybettiğini, 261 kişinin yaralandığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki ölü sayısının 22 bin 313’e, yaralı sayısının ise 57 bin 296’ya yükseldiği belirtildi.

KESKİN NİŞANCILAR MÜLTECİ KAMPINDAKİ SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜ

Basına yansıyan görüntülerde de İsrail güçlerine bağlı keskin nişancıların Gazze Şeridi’ndeki Eş Şatı Mülteci Kampı’nda aralarında bir baba ile küçük kızının da bulunduğu çok sayıda Filistinli sivili öldürdüğü görüldü. Saldırı anlarına ait video görüntüsünü yayınlayan Al Araby televizyon kanalının haberinde, Şatı Mülteci Kampı sokaklarında sivillerin İsrail keskin nişancıları tarafından doğrudan hedef alındığı, sahada infaz gerçekleştirildiği kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre, videoda, İsrail güçleri tarafından doğrudan hedef alınan Filistinli baba ve kızının naaşlarının yol üzerinde durduğu görüldü. Ayrıca baba ile kızının dışında yollarda başka sivillere ait cansız bedenler de görüntülendi. Söz konusu saldırıların 3 gün önce gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı. Haberde ayrıca Gazze’deki hükümetin İsrail’in Gazze Şeridi’nde özellikle de kuzeyde uyguladığı ‘saha infazları’ hakkında uluslararası soruşturma başlatılması çağrısında bulunduğu aktarıldı.

CUMHURBAŞKANINA TEPKİ: AKLINA GELMEDİ Mİ?

Öte yandan, İsrailli yazar Netta Ahituv, Haaretz’de yayınlanan yazısında, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Gazze’ye atılacak bir füzeyi imzalamasını, “Herzog’un aklına, bu füzenin, tek günahı Gazze’de doğmak olan küçük çocukları öldürebileceği gelmedi mi?” sözleriyle eleştirdi. Cumhurbaşkanının herhangi bir partiye mensup olmadan ulusal simge, siyasetin üstünde birleştirici bir kişi olması gerektiğini belirten Ahituv, bu nedenle fotoğrafın rahatsız edici olduğunu, milliyetçiliğin boyutunu gösterdiğini ifade etti.

Ahituv, makalesinde, “Dünyanın gözünde İsrail’in bu savaşta işlediği en büyük suçu temsil eden, Gazze’de yıkıma ve masumların öldürülmesine neden olan ölümcül bir mühimmatı imzalamak nasıl bir siyasettir?” sorusunu sordu.

Geçtiğimiz hafta İsrail Herzog’un Gazze Şeridi’ne atılacak bir füzenin üzerine “Sana güveniyorum” notuyla imza düştüğünü gösteren fotoğrafı basına yansımıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx