İsrail-Hamas savaşı: Baba evine intikam saldırısı, İslam Üniversitesi bombalandı

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 950 Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 1200 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

10.13: İsrail’de Ulusal Güvenlikten Sorumlu Bakan Ben-Gvir, Gazze’ye yakın olan ve Hamas’ın sık sık hedef aldığı Aşkelon kentindeki tüm sivilleri silahlandıracaklarını söyledi.

GAZZE İSLAM ÜNİVERSİTESİ VURULDU

10.00: İsrail savaş uçakları, Gazze’de yer alan ve Hamas’la bağlantılı olduğu ifade edilen İslam Üniversitesi’ni bombaladı. Üniversite yetkilisi Ahmed Orabi, “Yoğun hava saldırıları İslam Üniversitesi’nin bazı binalarını tamamen yok etti.” dedi.

09.10: İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 950 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 bin kişinin yaralandığı açıklandı.

08.45: İsrail ordusu, 7 Ekim Cumartesi sabahından (Hamas’ın gerçekleştirdiği Aksa Tufanı Operasyonu’nun tarihi) bu yana öldürülen askerlerinin sayısının 169 olduğunu duyurdu. Hamas’ın harekatına karşılık veren İsrail saldırılarında ölen gazeteci sayısı ise 8’e yükseldi.

KANADALILAR TAHLİYE EDİLİYOR

08.40: Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin yardımıyla Kanada vatandaşlarını Tel Aviv’den tahliye edeceklerini söyledi. Kanada hükümeti, İsrail’de 3.200’den fazla Kanadalının, Gazze ve Batı Şeria’da ise yaklaşık 500 Kanadalının ülkeden çıkış için kayıt yaptırdığını söyledi. Hamas’ın saldırılarında iki Kanadalının öldüğü, iki Kanadalının da kayıp olduğu bildirildi.

300 BİN ASKER GAZZE SINIRINDA

08.25: İsrail ordusunun sözcüsü Jonathan Conricus, Hamas’la savaş için Gazze Şeridi yakınlarında yaklaşık 300 bin askerin konuşlandırıldığını söyledi. Askerlerin hükümetten gelecek emri beklediğini de sözlerine ekleyen Conricus, İsrail ordusunun misyonunun ‘bu savaşın sonunda Hamas’ın İsrailli sivilleri tehdit edebilecek veya öldürebilecek herhangi bir askeri yeteneğe sahip olmayacağından emin olmak’ olduğunu söyledi.

İSRAİL’DEN BABA EVİNE İNTİKAM SALDIRISI

08.02: İsrail’in Gazze’ye gece boyunca düzenlediği hava saldırıları kapsamında, Hamas askeri komutanı Muhammed Deif’in Han Yunus’taki Qizan ve Najjar mahallesindeki akrabalarının evini de vurduğu belirtildi. İsrail basınında yer alan haberlere göre, Aksa Tufanı’nın arkasındaki isim olan Deif’in babasının evini vuruldu. Bombardımanda Deif’in erkek kardeşi, oğlu ve erkek kardeşinin torununun öldürdüğü bildirildi.

GAZZE’DEKİ YIKIM UYDU FOTOĞRAFLARINA YANSIDI

07.30: İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de yaşanan yıkım uydu fotoğraflarına yansıdı.

GAZZE’DE 260 BİNDEN FAZLA İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

06.40: Birleşmiş Milletler, İsrail’in havadan, karadan ve denizden ağır bombardımanlarının Filistin yerleşim bölgesini vurmaya devam etmesi nedeniyle 260 binden fazla insanın Gazze Şeridi’ndeki evlerinden kaçmak zorunda kaldığını söyledi.

İSRAİL’DE ÖLÜ SAYISI 1200’E YÜKSELDİ

05.53: İsrail askeri sözcüsü, İsrail’deki ölü sayısının 1200’e yükseldiğini, 2.700’den fazla kişinin de yaralandığını doğruladı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx